Laurenne Badem Fidanı Budama

Laurenne Badem Fidanı Budama

Laurenne badem fidanı gelişimi için budama oldukça önemlidir. Doğru şekilde yapılacak budama, ağacın güçlü bir taç oluşturmasını sağlar. Bu ise hem gelişimini hem de verimliliğini olumlu olarak etkiler. Budamanın mutlaka doğru zamanda ve alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Laurenne Badem Fidanı Özellikleri

Laurenne badem fidanı, Fransa’da bulunan INRA araştırma kuruluşu tarafından geliştirilmiştir. Ferragnes X Tuono melezlemesi sonucunda elde edilen bu tür, ebeveynlerinin en olumlu özelliklerine sahiptir. Yüksek verimliliği ile dikkat çeker.

Orta dik ve yayvan bir gelişim gösteren Lauranne, dal yoğunluğu bakımından ferragnes ile büyük bir benzerlik gösterir. Yaprak rengi ise biraz daha mattır. Et leke, monilya, yaprak delen ve antraknoz hastalıklarına karşına direnci iyidir. Yaprak kıvırcıklığı hastalığına karşı ise kısmen düşük dirence sahiptir.

İç meyve ağırlığı 1,3 gram seviyesinde olup, iç randıman oranı ise %33’tür. İkiz iç yapma oranı ise %1 ila %5 arasında değişir. Burada verilen rakamlar, iklim ve bakım başta olmak üzere farklı unsurlara göre değişir.

 

Laurenne badem fidanı budama, ağacın doğru şekilde gelişmesi ve ideal verimliliğine kısa sürede ulaşması için önemlidir. Budama ile ağacın şekillendirilmesi yapılırken, kullanılacak hasat ekipmanları da dikkate alınmalıdır. Hasat ekipmanlarının uygun olması durumunda aşı yerinin yaklaşık 40-60 cm üzerinden taç oluşturulmaya başlanmalıdır. Bunun için düz bir sopa şeklindeki fidanın uç kısmından budama yapılmalıdır.

İlk yıl yapılan budamanın ardından oluşan yan dalların uçlarından da budama yapılır ve böylece ikinci kat inşa edilir. Budama yapılırken bırakılan gözün yönüne dikkat edilmelidir. Bu şekilde budamalar yapılarak laurenne badem fidanı şekillendirilmelidir. Budamada ağacın rahat bir şekilde güneş ışığı alıp almadığına bakılmalıdır.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82