Laurenne Badem Fidanı ve Laurenne Yetiştiriciliği

Laurenne Badem Fidanı ve Laurenne Yetiştiriciliği

Laurenne Badem Fidanı (Avijor Badem Fidanı) Hakkında

Laurenne Badem Fidanı Ferragnes ve Tuono çeşitlerinin melezinden elde edilen bir çeşittir. Laurenne Badem Fidanının orijini Fransa’dır. Laurenne Badem Fidanı yarı sert kabuklu yapıya sahiptir.  Kuvvetli ve yarı dik gelişim gösterir. Laurenne Badem Fidanının hasat tarihi, Ferragnes’ten ortalama 1 hafta öncedir. Çiçeklenme zamanı ise Ferragnes’ten ortalama 5 gün sonraya tekabül eder. Avijor Badem Fidanı olarak da bilinir. Laurenne (Avijor) Badem Fidanı diğer badem çeşitlerine göre daha geç çiçek açar. Bu nedenle ilkbahar geç donlarından etkilenmez. Lauranne (Avijor) Badem Fidanı sert kabuklu badem fidanları arasında verimi iyi olan çeşitlerdendir. Laurenne Badem Fidanının çiçeklenme yoğunluğu çok iyidir. 

Mantari (fungal) hastalıklara karşı Vairo çeşidi kadar kuvvetli olmasa da bu hastalıklara karşı en toleranslı çeşitler arasındadır. Laurenne Badem Fidanı kendine verimli bir çeşit olduğu için tozlayıcıya ihtiyacı yoktur ama tozlayıcı olarak Texas kullanılabilir. Çeşitli makalelerde ikiz meyve oranının %3 ile %10 arasında olduğu belirtilse de ikizlik oranının yaklaşık %5 olduğunu söyleyebiliriz. Laurenne Badem Fidanının iç randıman oranı ise ortalama %38 civarıdır.  

Laurenne Badem Fidanının meyve kalitesi ve verimi açısından çok iyi sonuçlar verir. Depolanma açısından çok uzun süre depolanmaya uygundur. Meyvesinin tadı açısından değerlendirecek olursak tatlı, gevrek, çok az acımsı bir aroması vardır.  Diyet nitelikleri sebebi ile aranan tüm özelliklere sahiptir. Laurenne Badem Fidanı bu sebeple spor dünyasındaki itibarını korumaya devam ediyor.

Çoğu üretici, Laurenne Badem Fidanını, geleceğin çeşidi olarak nitelendiriyor.  Laurenne Badem Fidanı, adından daha sık söz ettirecek gibi duruyor. Bunun nedeni tozlayıcıya gerçekten gerek duymaması, diğer çeşitlerden daha geç çiçek açması, kabuğunun sert (dolayısı ile kuş zararlarına çok dayanıklı) olmasıdır. Tüm bu özellikler ve avantajlar, Laurenne Badem Fidanının pazarını olumlu yönde etkiliyor.  Laurenne Badem Fidanı üzerine 2020 yılında yapılan adaptasyon çalışmaları neticesinde, Ferragnes, Ferraduel gibi çeşitlere alternatif olabileceğini söyleyebiliriz.

Bahçe tesis edeceğimiz alanların güneye bakmasına, su tutmamasına (drenajı iyi olan)  ve düz değil de hafif meyilli olmasına dikkat edelim. Ayrıca fidanları dikmeden önce toprağı derin bir şekilde işlememiz başta fidanın kök gelişimi olmak üzere açısından çok önemlidir. Sulama konusuna değinecek olursak damlama sulama yöntemiyle, hem ülkemizdeki su kaynaklarını bilinçli kullanmış oluruz, hem de ağacın istediği miktardaki suyu ağaca maksimum verimle ulaştırmış oluruz. 

Badem bitkisi yetiştirmenizin diğer bir avantajı ise kabuğunun çeşitli yerlerde değerlendirilebiliyor olmasıdır. Bu kabuklar yakıta dönüştürülmek üzere geri kazanılır. Bu sebeple ekolojik bir meyvedir.  Hobi amaçlı yetiştiricilik yapılacaksa çoğu rakıma uygun bir çeşit olması ile birlikte saksıda yetiştiricilik konusunda da üreticilerin yüzünü güldürebilecek potansiyele sahiptir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82