Makako Badem Fidanı ve Verimi

Makako Badem Fidanı ve Verimi

Makako Badem Fidanı çeşidi, yüksek rakımlı ve don riskinin yüksek olduğu yörelerde yetiştiriciliği yapılabilen yegâne badem çeşididir. Makako Badem Fidanı çiçek yapısından ötürü dölleyici istemeyen bir çeşittir desek de arazilerde arı kovanı bulundurmak ekstra avantaj sağlayacaktır. Makako Badem Fidanının ikiz iç oranı hiç yoktur. Makako Badem Fidanının meyve şekli eliptiktir. Makinalı hasada uygun bir yapısı vardır.  Makako Bademinin hastalık direnci iyi, dallanması dengeli, olgunlaşma zamanı erken ve verimliliği çok yüksek bir çeşittir. 

Penta Bademi ile Makako Bademi ikisi de aynı ebeveynlere sahiptir. Penta Badem Fidanı S5133 ve Lauranne melezinden elde edilirken, Makako Badem Fidanı Lauranne x S5133 çaprazlanması ile elde edilen, İspanya orijinli bir çeşittir. Farkları, karşılıklı çaprazlanmalarından kaynaklanır.

İki badem çeşidini kıyaslamaya çalışalım. Bu iki badem de ekstra geç çiçek açan çeşitlerdendir. Makako Badem Fidanının dallanması dengeli olduğu için Penta badem fidanı gibi budanması kolaydır. Yapılan analizler ve araştırmalar sonucunda Penta ve Makako badem fidanı çeşitlerinde yüksek şeker ve yağ içeriği olduğu tespit edilmiştir. Makako badem fidanı çeşidi, %4.34 oranında şeker ve %57.68 oranında da yağı bünyesinde barındırıyor. Bu rakamlar bize, Makako çeşidi bademlerin tatlı ve lezzetli olduğunu gösterir. 

Makako Badem çeşidinin çekirdeği Penta’ya göre daha büyüktür ve ortalama 1.2 g kadardır. Geleneksel dikimlerde kuvvetli anaçların kullanılmasını öneriyoruz. Makako, bu açıdan Penta’dan biraz daha güçlüdür diyebiliriz. Makako Badem Fidanını Penta’dan ayıran diğer bir özellik ise olgunlaşma süreleridir. Penta çeşidi, Ferragnes’ten yaklaşık 10 gün önce olgunlaşırken, Makako, Penta’dan yaklaşık 7-10 gün sonra olgunlaşır. Bu verilere dayanarak Makako Bademinin Ferragnes ile aynı zamana tekabül ettiğini söyleyebiliriz.

Büyük bahçelerde, hasadı şaşırtmak amaçlı Makako Badem Fidanı çeşidini, Penta Badem Fidanı ile eşleştirme yapabilir. Olgunlaşma sürelerinden bahsettik, çiçek açma zamanlarını kıyaslayacak olursak,  Makako Badem Fidanı, Penta’dan birkaç gün önce, Ferragnes’ten 13 gün sonra çiçek açar ve Makako badem fidanı çekirdeği, Penta badem fidanı çekirdeğinden daha büyüktür. Son bir kıyaslama yapacak olursak, her iki badem fidanı çeşidi de sert kabuklu olup bu durum, kuş, sincap ve çeşitli böceklere karşı koruma sağlar. Bu nedenle aflatoksijenik mantar Aspergillus flavus ile enfeksiyonu önler.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82