Marinada Badem Fidanı

Marinada Badem Fidanı

Ağacın Fiziksel Özellikleri

  Hasat Dönemi   1 - 15 Eylül
  Çiçeklenme Dönemi   30 Mart - 10 Nisan
  Ağaç Gelişimi   Orta
  Verimlilik   Çok Yüksek
  Ağaç Yapısı   Yarı Dik
  Kendine Verimlilik   Evet

Meyve Özellikleri

  Kabuk Sertliği   Sert
  İç Randımanı   31 - 33%
  İkizlik Oranı   3%'ten az
  Meyve Ağırlığı   1.30 Gram
  Meyve Yapısı   Kalp Şeklinde
 

 

NOT: Meyve bahçelerindeki verimlilik ve meyve kalitesi çeşidin bölegeye uyumuna, arazinin toprak yapısına, sulama, gübreleme, budama, iklim özellikleri ve ağaç yaşına göre farklılıklar gösterebilir. 

 

Marinada Badem Fidanı Hakkında

Marinada badem fidanı, yetiştiriciliği kolay ve en verimli bademlerin elde edilmesini sağlayan fidan çeşididir. Yüksek verimliliğe sahip fidanın yetiştirmesi ve bakımı da kolaydır. Güçlü ve yarı dik yapıya sahip olarak büyür. Yarı bodur olarak da anılan bu fidan, sık dikilmek için en uygun fidandır. Ferragnes bademinden yaklaşık olarak 10 gün sonra çiçek vermeye başlar. Çiçek yapısı sayesinde arıya ihtiyaç duymadan tozlanır, meyve tutar. Verimli ve güçlü yapısıyla hastalıklara karşı kendini korur. Günümüzde en çok yetiştirilen fidan çeşitleri arasında Marinada badem fidanı bulunmaktadır. Fidanlar, Agrolidya  güvencesiyle kısa süre temin edilebilir.

Marinada Badem Fidanı Özellikleri Neler? 

Marinada badem fidanı birçok özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Fidan, sahip olduğu bu özellikler sayesinde ülke genelinde dikilmektedir. Fidanın sahip olduğu özellikler:

  • Yüksel verimliliğe sahiptir. 
  • Güçlüdür.
  • Sık sık dikilebilir.  
  • Kolaylıkla budanabilir. 
  • Geç çiçeklenir.

Fidanın verimliliği yüksektir. Güçlü yapıya sahip olan fidan dik büyür. Bahçeye, araziye sık sık dikilebilir. Fidanın budama ve şekil verme aşaması ise kolaylıkla yapılır. Fidanın çiçeklenme zamanı diğer fidan çeşitlerine göre geçtir. Geç çiçeklenme ise badem ağacı için avantajlı bir özelliktir.

Marinada Badem Fidanı Yetiştirmek İçin Nelere Dikkat Edilir?

Marinada badem fidanı yüksek verimliliği bulunan badem fidanıdır. Fidandan istenilen verimlilikte meyve almak isteyenler bazı konulara ekstra önem vermelidir. Fidan yetiştirirken bu konular göz ardı edildiğinde meyve verimliliği düşer. Badem fidanını yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Toprak seçimi 
  • İklim seçimi
  • Sulama sıklığı  
  • Gübreleme
  • Budama

Toprak seçiminin doğru yapılmasının ardından iklim tercihi de  doğru yapılmalıdır. Bademler çiçek açtığında sert hava koşullarından dolayı zarar görebilir. Bu nedenle bademlerin çiçeklerinin zarar görmemesi sağlanmalıdır. Badem fidanı çok fazla suya ihtiyaç duymaz. Fakat sulama sıklığını uzun tutmak da fidanın verimliliğini düşürecektir. Badem fidanının verimliliğini korumak ve düşürmemek için sulama sıklığı önemlidir. Eğer toprak verimli değilse ve toprakta bazı elementler yoksa gübreleme yapılmalıdır. Gübreleme sayesinde fidanların ihtiyacı olan elementler karşılanır. Badem ağacının sağlıklı bir şekilde büyümesi için budama yapılmalıdır. Budama işlemi yapılırken doğru dallar kesilmeli, ağaca zarar verilmemelidir. Doğru yapılan budama sayesinde ağacın verimliliği arttırılır.

Marinada Badem Fidanı Çiçekleri Nasıl Korunur? 

Marinada badem fidanı geç çiçeklenen bir fidandır. Dikildikten yaklaşık 3 yıl sonra verimli çiçeklenerek meyve vermeye başlar. Badem fidanının çiçeklerini korumak önemlidir. Badem, sıcak ve ılıman iklimlerde daha  kolay yetiştirilir. Sıcak ve ılıman iklimlerde badem çiçeklerine zarar verecek hava koşullarına çok nadir rastlanır. Bu sayede ağacın meyveleri korunur. Ferragnes badem fidanı çiçeklendikten sonra Marinada bademinin çiçeklenmesi görülür. Yapılan araştırmalar doğrultusunda yaklaşık 5-6 gün sonra çiçekler çıkmaktadır.

Türkiye’nin hemen her bölgesinde fidan yetiştirmek mümkündür. Sert hava koşullarına sahip bölgelerde yüksek verimlilik elde etmek zordur. Badem ağacının çiçekleri hava koşullarına bağlı olarak dökülür ve ağacın meyve verimliliği düşer. Bu bölgelerde  ticari anlamda badem yetiştirmek zordur. Akdeniz ve Ege bölgelerinde ticari anlamda badem yetiştirmek daha kolaydır. Fidanın çiçeklerini korumak için doğru zamanda fidan dikimi yapılmalıdır. Kışı sert geçen bölgelerde ilkbahar ayında fidan dikimi yapılmalıdır. Kışı ılık geçen bölgelerde ise sonbahar mevsiminde fidan dikilmelidir. Marinada  badem fidanı geç çiçeklendiği için sert hava koşullarından kolay etkilenmez. Badem ilkbaharda çiçek açmaya başlar. Havaların ısınması sayesinde çok hasar almamaktadır.

Marinada Badem Fidanı Nasıl Dikilir?

Marinada badem fidanı dikiminde toprak seçimi yapılmalıdır. Toprak seçiminin ardından toprak, fidan dikimi için uygun yapıya getirilir. Toprak incelenmelidir. Fidan dikilen topraklar bir yılın sonunda azot takviyesine ihtiyaç duyar. Toprağın azot ihtiyacını karşılamak için yıllık gübreleme yapılmalıdır. Fidan dikimi öncesinde toprak gübrelenmeli ve sürülmelidir. Ardından fidan için çukur kazılmalıdır. Çukurlar arasında 2 metre kadar mesafe olabilir. Fidan dik büyüyen bir yapıya sahip olduğu için sık dikilmeye uygundur. Çukur derinlikleri 50 cm olabilir. Fidanlar dikildikten sonra 2-4 L su verilmelidir.

Marinada Badem Fidanı Ne Zaman Hasat Edilir?

Marinada badem fidanı hasat zamanı eylül ayıdır. Fidan geç çiçeklense de erken meyveye yatar. Yüksek verimlilikte meyve veren fidan, tozlanma için arı kovanına ihtiyaç duymaz. Kendiliğinden meyve veren fidan, eylül ayının başlarında hasat için uygun hale gelmektedir. Meyveler kısa sürede olgunlaşır ve toplanmak için uygun hale gelir. Ağaçta bekletilen ve olgunlaşan meyveler yeteri kadar olgunlaştığında dalından koparak yere düşer. Bazı meyveler kabuğundan ayrılır. Badem yetiştirmek isteyenler Agrolidya ile fidan temin edebilir. Bizler sertifikalı, kaliteli, verimli ve sağlıklı fidanları doğru fiyat aralığında satışa sunuyoruz. Fidanlar özel ambalajında adrese teslim ediliyor. Web sitemizden bir veya birden fazla badem fidanı siparişi vermek mümkündür.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82