Neden Chandler Ceviz Fidanı Tercih Edilmeli?

Neden Chandler Ceviz Fidanı Tercih Edilmeli?

Ceviz yetiştiriciliğinde tercih edilebilecek farklı fidan türleri vardır. Bu seçenekler arasında yer alan Chandler ceviz, sahip olduğu özellikler ile dünya genelinde en fazla tercih edilen ceviz türü olmayı başarmıştır.

 

Chandler Ceviz Özellikleri

Chandler ceviz, yüksek verimliliği ve hastalıklara karşı dayanıklılığı ile öne çıkan bir türdür. Özellikleri ise şu şekildedir:

1200 metreye kadar olan rakımlarda yetiştirilebilir.

Yerli ceviz türlerine kıyasla 15 gün daha geç uyanır. Geç uyanması, ilkbahar donlarından etkilenmemesini sağlar.

Yan dallarındaki verimlilik oranı %90, tomurcuklardaki oran ise %85-90 düzeyindedir.

Orta kuvvette büyür ve bu yüzden halk arasında bodur ceviz olarak da bilinir.

Hastalıklara karşı yüksek dayanıklılığa sahiptir.

TozlayıcısıFernette veFranquettetürleridir.

Yıllık 700 saat soğuklanma ihtiyacı vardır.

Meyveleri ince kabuklu, oval şekilli ve az pürüzlüdür.

İç ceviz, kabuğundan kolay bir şekilde ayrılır.

İç meyvesi beyazdır ve albenisi yüksektir.

Meyveleri ortalama 13 gram iken, iç meyve ise 6,5 gramdır.

İç oranı %50’den yüksektir.

Kuru ve taze olarak tüketilmeye uygun olan Chandler, kendine has lezzeti ile tüketicilerin ilk tercihleri arasında yer alır. Depolanması ve uzun süre muhafaza edilmesi kolaydır.

İç meyvesi başta omega 3 yağ asitleri olmak üzere besin yönünden oldukça zengindir. Güçlü antioksidan etki gösterir. İç meyvedeki protein oranı %23, yağ oranı ise %70’tir. Bu rakamlar, iç meyve kalitesinin yüksek olduğunu gösterir.

 

Chandler Ceviz Verimi

Chandler ceviz, yüksek verimliliğe sahiptir. Fidanlar dikildikten kısa süre sonra meyve vermeye başlar. Ancak ağaç gelişiminin hızlandırılması için ilk üç yıl görülen meyveler hemen koparılır. 4. yıldan itibaren meyveler hasat edilmeye başlanır.

4 yaşına gelen bir fidan, ortalama 2,5 kg ceviz verir. Fidanlar 9 yaşına geldiğinde alınan ceviz miktarı 15 kg’ı geçer. 1 dönümlük araziye 7x4 m dikim aralığı ile yaklaşık 35 adet fidan dikilir. Bu bahçe 9 yaşına geldiğinde alınan ürün miktarı 500 kg seviyelerindedir. Bu rakamlar, Chandler cevizin ne kadar verimli bir tür olduğunu net şekilde ortaya koymaktadır. İşte tüm bu nedenlerden dolayı Chandler ceviz tercih edilmelidir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82