Plane Gem Şeftali Fidanı Özellikleri Nelerdir?

Plane Gem Şeftali Fidanı Özellikleri Nelerdir?

Extreme sarı etli yassı (diğer bir adı da basık) şeftaliler sınıfına giren Plane Gem’in hasat sonrası depolama kabiliyeti çok iyidir. İspanya orijinli bir meyve çeşididir. Yarı dik formda gelişim gösterir. Çiçek açma dönemi orta dönemdedir, geç ya da erken dönem diyemeyiz. Donlara karşı dayanıklı şeftali çeşitlerimiz arasında yer alır. Olgunlaşma zamanı orta-erken dönemdedir. Çekici kırmızı bir renge sahiptir, kabuğu tüysüz denebilecek kadar az tüylüdür. Meyve eti sert olduğu gibi gevrek ve suludur. Tipik basık şeftalilerde olduğu gibi Plane Gem çeşidinin de aroması harikadır. 


Plane Gem Şeftali Çeşidinin İklim ve Toprak İsteği Nasıldır?

Genelde yaz sıcaklığının nispeten yüksek olduğu bölgeleri sever. Diğer türlü meyvelerinin olgunlaşması gecikebilir, kalitede düşüş görülür. Aynı zamanda fidanın dondan etkilenme riski de artar. Kış sıcaklığının -18 derece gibi düşük değerlerin görüldüğü bölgelerde şeftali yetiştiriciliği yapılması önerilmez.  Çünkü bu yörelerde gözler ve sürgünlerde donma görülür.  Yine de çoğu meyve ağacında olduğu gibi, bu çeşitte de soğuklanma ihtiyacı vardır. Yani büyüme ve gelişmesini tamamlaması, olgunluğa ulaşması için belli bir süre, soğuğa maruz kalmak ister. Tüm şeftali çeşitleri için genel bir bilgi vermek gerekirse soğuklanma istekleri 250 ile 1250 saat arasında farklılık arz eder.  Toprak isteğine geldiğimizde pH’sı 6 ile 7 aralığındaki topraklarda gelişmesi yüksek olur. Sadece pH değil, toprağın geçirgenliği, derinliği ve kumlu-tınlı yapıda oluşu da yetiştiricilik için önemlidir. Tüm bu istekler, şeftali ağacının üzerindeki anaca göre değişiklik gösterse de genel bilgileri bu şekilde verebiliriz.


Plane Gem Şeftali Fidanında Verim Nasıldır? Neden Plane Gem Şeftali Fidanı Yetiştirelim?

Verim, iklim ve toprak gibi (fidanın bakım şartları da dâhil) birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Genel özelliklerine baktığımızda çok yüksek verimliliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Plane Gem şeftali çeşidinin meyve tutumu çoktur. Fakat bu durum bazen istenmeyen sonuçlar elde edilmesine sebep olabilir. Çok fazla meyve tutumu -olgunlaşma zamanına kadar dalda kalırsa- meyvenin irileşmesini engeller. Bu nedenle de şeftali fidanları ya elle, ya da kimyasal ilaçlarla seyreltme işlemi yapılır. Seyreltmede önerilen yöntem el ile seyreltmektir. Fakat son yıllarda gerek bu işlemi yapacak kişilerin temininde ve ücretlerde, gerekse iş gücü açısından zorluk yaşanıyor.  

Diğer bazı şeftali ve nektarin çeşitlerinde, kaliteli ürün eldesi için uygulaması zorunlu olan seyreltme işlemine, Plane Gem çeşidi şeftali fidanlarında gerek duyulmaz. Çünkü dal üzerindeki meyveler muntazam oranda dizilmiştir. Bu sayede hem ekonomik açıdan olumlu etkisi görülüyor, hem de şeftali yetiştiriciliği konusunda bir nebze de olsa kolaylık sağlamış oluyor.


Plane Gem Şeftali Fidanı Fiyatları Nasıldır?

Fiyatlar piyasadaki arz ve taleplere göre belirlenmekte olup, kalitesinden ödün vermeyen tüm fidanlarımız hakkında tüm sorularınızın cevabı için agrolidya.com sitemizi ziyaret edebilir, bizlerle iletişime geçebilirsiniz. 
 

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82