Plane Gold Şeftali Fidanı Özelliği Nedir?

Plane Gold Şeftali Fidanı Özelliği Nedir?

Plane Gold şeftali fidanı, İspanya orijinli bir çeşittir. Orta kuvvette ve yarı kapalı şekilde gelişen ağaç yapısı vardır. Verimliliği oldukça yüksektir. Şeftali ağaçlarında duyulan seyreltme ihtiyacı, Plane Gold çeşidinde neredeyse yoktur ve bu da üretim masraflarını değerlendirdiğimizde oldukça ekonomik oluyor.  Çünkü bu fidanın meyveleri, ağaç üzerinde düzenli bir şekilde dağıtılmıştır.  Orta dönemde çiçek açar. Donlara karşı dayanıklı çeşittir ve çiçekleri büyüktür.  Meyve çapları büyüktür ve maksimum büyüklüğe ulaşma olasılığı yüksektir.  Meyvesinin şekli basıktır. Yassı şeftali olarak da adlandırılır. Meyve eti serttir, suludur.  Bu özelliği nedeniyle de depolanması ve raf ömrü oldukça uzundur. Meyvesinin rengi de yoğundur. Açık kırmızı renge sahiptir.  Tüyleri azdır ve çatlakları yoktur. Yassı (basık) şeftali grubunda olduğundan dolayı meyvesinin yüksekliği 4 cm’yi geçmez.  Hem görüntüsü hem de tadı açısından oldukça ilgi gören bir çeşittir. Gelecekte de adından sıkça söz ettirecektir. Gevrek bir yapısı vardır. Meyve eti sarıdır. 

Plane Gold şeftali çeşidinin bir diğer özelliği de budama ve terbiye işçiliğinin rahatlıkla yapılabilir olmasıdır.  Glohaven çeşidi ile eş zamanlı, Dixered çeşidinden de 35-36 gün sonra olgunlaşır.
Yılın en mükemmel yassı şeftali çeşitlerinden birisidir. Provedo çeşitleri gibi, kendi aralarında da yüksek kalite standardını koruyor.  Olgunlaşması yavaştır, hasat zamanında uzun süre depolanma özelliğine sahiptir. 


Plane Gold Şeftali Fidanı Dikim Mesafesi ve Sulaması Nasıldır?

Sulama sıklığından bahsedecek olursak, net bir bilgi verilmese de –çünkü iklim ve toprak yapısına göre farklılık arz edecektir- hasat sonrası yazları ortalama 8 günde bir, kışları ise aşırı kuraklık yoksa sulama yapılmasına ihtiyaç yoktur. Ağustos ayı gibi hasat yapılacağını düşünürsek bu aya kadar mutlaka sulamanın yeterli ve düzenli olması gerekir. Hasat öncesi yapılan sulama, meyve kalitesi üzerinde muhteşem etki yaratacaktır.

Şeftalilerde önerilen dikim sıklığı ise 5x5 metreya da 5x4 metre aralığındadır. Bu mesafe iklim ve toprak yapısına göre, çeşide göre değişiklik gösterebilir.  Ağaç başına 50-60 kg arasında verim verme potansiyeline sahiptir.


Plane Gold Şeftali Fidanı Fiyatı Nasıldır?

Plane Gold gibi birçok şeftali ve nektarin çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak ve fiyatlarımızı öğrenmek için agrolidya.com adlı web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
 

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82