350 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube
Profesyonel Ceviz Bahçesi Kurulumu

Profesyonel Ceviz Bahçesi Kurulumu

Son yıllarda ülkemizde gerek yatırımcı gerekse çiftçiler tarafından çok fazla ceviz bahçesi kurulumu yapılmakta. Maalesef ki kurulan ceviz bahçelerinin bir çoğu ya kurulum öncesi yapılan yanlışlar veya bir hevesle kurulan bahçenin sonraki zamanlarda bakılmamasından kaynaklı olarak başarısız yatırımlara dönüşmekte. Ceviz bahçesi kurulumu ile alakalı genel bilgiler ve yapılan yanlışları bu yazımızda sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

 

ChandlerCeviz bahçesi kurmayı düşünüyorum ilk adım nedir?  

Yatırımcı veya hali hazırda çiftçilik ile uğraşan ceviz dostunun öncelikle yapması gereken, doğru arazi seçimidir. Ülkemiz coğrafi yapısı bakımından dağlık taşlık bir yapıya sahip. Elbette herkes dümdüz ovalardaki gibi araziye sahip olmak ister ama maalesef ki gerek o düz arazilerin fiyatlarının çok yüksek olması, gerekse küçük parsellerden dolayı Ceviz yatırımcısı mecburen dağlık taşlık arazilere yönlenmek zorunda kalıyor. Zaten ceviz yatırımını da dekarı 50-100bin tllik arazilere yapmak da ne kadar mantıklı? Sonuçta doğru bahçe kurulu ve bitki besleme programları ile traktör çalışmasına engel olmayacak durumuna getirilen bir çok dağlık arazi de çok başarılı ceviz bahçeleri de var. Buda gösteriyor ki bir şeyleri doğru yaptığınız zaman ülkemizin dağları taşları değerlendirilerek çok güzel bahçelere dönüşebiliyor. Elbette ki düm düz bir araziye göre işler çok daha zor ve maliyetli olacaktır ama yukarıda da bahsettiğim gibi kolay araziler de maalesef ki çok çok pahalı.

 

Ceviz Bahçesi Kurulumu Arazi hazırlığı

Burada önemli olan, dağlık arazide olsa toprak derinliğinin yeterli miktarda olması, arazide yapılacak dozer,kepçe çalışmaları ile traktör çalışabilecek şekilde eğime getirilmesi veya teras yapılması ile o arazinin ceviz bahçesi olması yolundaki engeller kalkmış oluyor.

 

Arazi üzerindeki diri örtünün temizlenmesi

Bu şekilde uzun yıllar tarım yapılmayan veya ormandan bozma arazilerde kurulması planlanan ceviz bahçelerinde öncelikle arazi temizliğinin çok iyi yapılması gerekmektedir. Arazi üzerindeki diri örtü genellikle çalılık,meşelikvb yapılardır. Bunlar dozerle önce sıyırılıp arkasından dozerin riperle kalan kökleri çıkarması ve bunların araziden uzaklaştırılması büyük önem arz etmektedir. Araziden uzaklaştırılmayan kökler Cevizlerden önce gelişmeye başlayacak ve arazide traktörle çalışılmaz hale gelecektir.

 

Teras yapımı

Arazide traktörün çalışamayacağı diklikte olan her arazide mutlaka teraslama işlemi yapılması gerekmektedir.Maalesef ki bu gibi arazilere baktığımızda bir çok yatırımcı bu işlemi yapmıyor ve sonraki yıllarda, arazi sürümleri yapılamıyor, bitki besleme sağlıklı yapılamıyor, verilen su ve gübre fidanın dibinde durmadan akıp gidiyor ve oldu bütün zorluklara rağmen ağacı büyütmeyi başardık bu sefer hasat dönemi tam anlamıyla kabus haline geliyor.
Bu sebeple eğimli arazilerde teraslama işlemi olmazsa olmaz bir konudur. Teraslama dozerle veya eskavatör ile yapılabilir. Binlerce dönüm bu şekilde arazi kurmuş bir kişi olarak eskavatör ile yapılmasını tavsiye ederim.Hem teraslar daha düzgün oluyor, hem de ana tarafdan alınıp diğer tarafa bırakılan toprak gevşek olması sebebiyle fidan gelişimi çok hızlı olmaktadır.Teras yapımında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu eskavatör veya dozer hangisi ile yapılırsa yapılsın eğimin ve su akış yönlerinin iyi hesaplanması gerekir. Bu hesaplamalar düzgün yapılmaz ise maalesef ki teraslarınız ilk şiddetli yağmur ile beraber göçmeye başlayacaktır. 

 

Dozerle Patlatma

ChandlerCeviz Bahçesi Kurulumu yapılacak arazide Diri örtü temizliği yapılıp, kökler araziden uzaklaştırıldıktan sonra yapılması gereken işlemdir patlatma.Bahçe kurulumunda çok önemli bir yere sahiptir. Arazi ister dümdüz bir arazi olsun, isterse uzun yıllar tarım yapılmayan ormandan bozma bir arazi olsun kesinlikle patlatma yapılması gerekmektedir. Tarım yapılan arazilerde toprak işlemesi pulluk, kaz ayağı vb ekipmanlarla yapılmaktadır ve bunların maksimum gittiği derinlik 40cm civarıdır. Bu 40cm lik işlenen toprağın altı ise tam anlamıyla kaya gibi serttir ve bu sebeple 40cm den sonrasına köklerin geçmesi zor olacaktır ve haliyle bu fidan gelişimini etkileyecektir. Minimum 90cm ve üzeri olacak şekilde yapılan dozerle patlatma fidan gelişiminde çok büyük rol oynayacaktır.

 

Sırt yapımı(Sırta dikim)

Gerek bilgisizlik, gerekse ekstra maliyet olarak düşünülerek ülkemizde pek yapılmayan bir işlemdir sırt yapımı.Her arazide gerek olmasada killi veya taban suyu yüksek olan arazilerde kesinlikle yapılması gereken bir işlemdir.Sırta dikim yoğun yağmurlarla su biriken arazilerde köklerin günlerce sular içinde kalmasını engelleyecektir. Varsa yakın taban suyundan kaynaklı kök çürüklerine engel olacaktır. Bir diğer önemli konuda özellikle killi arazilerde yapılan sırtlar fidan gelişimine çok büyük fayda sağlayacaktır.
 

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45