250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube
Şeftali Yetiştiriciliği ve Anaç Seçimi

Şeftali Yetiştiriciliği ve Anaç Seçimi

Şeftali Yetiştiriciliği ve Anaç Seçimi

Anavatanı doğu Asya ve Çin olan Şeftali, Ülkemizde birkaç il haricinde üretimi yapılmaktadır. Ülkemiz genel anlamda Şeftali yetiştiriciliği bakımından uygun toprak ve iklim koşullarına sahiptir. Şeftali aynı zamanda sert çekirdekli meyveler arasında Dünya’da en çok üretimi yapılan çeşittir. Ülkemizde yapılan Şeftali yetiştiriciliği resmi rakamlarına göre üretimin %49’unu Bursa bölgesi yapmaktadır.

Ülkemizde yapılan Şeftali ve Nektarin yetiştiriciliğinde çok erkenci ve çok geçici olmak üzere 150’den fazla farklı çeşit kullanılmaktadır.

Şeftali Tüketimi, Şeftali meyvesi en çok taze olarak tüketilmektedir. Şeftali suyu üretiminde de değerlendirilen meyvesi, meyve suyu konsantresi yapımında ve çeşitli tatlılarda da kullanılmaktadır.

Şeftali yetiştiriciliği tür olarak çok erken meyveye yatması, tarımsal sanayide yoğun olarak kullanılan bir ürün olması, toprak seçiciliğinin çok fazla olmaması gibi sebeplerden dolayı son yıllarda üretimi en çok artan meyvelerden birisi olmuştur. Şeftali bahçesi kurulumu yapılacak olan bahçenin iklim koşullarına göre erkenci veya geçci çeşitler belirlenerek hem sofralık,hem de sanayiye uygun üretim yapmak mümkündür. Genellikle Akdeniz bölgesi genelinde çok erkenci çeşitler kullanılırken, Ege bölgesi ve Marmara bölgesine gittikçe daha geçci çeşitler kullanılmaktadır.

Şeftali Toprak istekleri bakımından çok fazla seçici olmasa da süzek,killi, kumlu, çakıllı, milli, aluviyal topraklar şeftali için uygundur.

Şeftali Anaç Seçimi, Şeftali çeşitlerini özelliklerini kaybetmeden çekirdek veya daldan köklendirme ile üretmek çok zordur. Bu sebeple Şeftali aşı ile çoğaltılmaktadır. Durgun göz aşısı en çok kullanılan aşı yöntemidir.Bahçe tesis edilecek arazinin toprak yapısına göre anaç seçilmesi uygundur.

GF677 Şeftali Anacı Şeftali ve badem melezi olan GF677 klon anacı çok kuvvetli bir anaçtır ve Nematoda karşı dayanıklıdır.Kuru, kireçli ve ormandan bozma,yamaç araziler için çok uygun bir anaç çeşididir. Doku kültürü üretimi veya çelikten üretimle çoğaltılabilen GF677 Anacı şeftali türleri ile aşı uyumu çok iyidir.

Garnem Şeftali Anacı Kireçli ve ağır topraklara kolay adapte olandemir klorozuna, kök ur nematodlarına çok dayanaklı bir anaçtır. Şeftali ve Nektarin üretimi yapılan sahaların bozulup tekrar Şeftali Nektarin bahçesi kurulmasına imkan tanır. Kuvvetli bir anaç olup meyve üzerinde de çok olumlu etkileri gözlemlenir.

Agrolidya Tarım A.Ş.

Agrolidya kurulduğu günden bu yana kaliteli fidan satışı ve uygun fiyat politikası ile üretimini yaptığı fidan çeşitlerinin ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında toprakla buluşmasını sağlamaktadır.

Yatırım yapmayı planladığınız bölgeye uygun doğru çeşit fidan seçimi ve profesyonel bahçe kurulumu ile alakalı kafanızdaki tüm soru işaretlerine ayrıntılı şekilde cevap vermekteyiz. Amacımız, uzun yıllardır meyve fidanı yetiştiriciliğinde kazandığımız bilgi ve birikimi siz kıymetli üreticilerimizle paylaşarak; tarım alanında doğru işler yapılmasına yardımcı olmak ve büyük bir emekle hayata geçirdiğiniz yatırımınızdan en kısa sürede geri dönüş almanızı sağlamaktır.

Agrolidya.com’dan yapacağınız fidan alışverişlerinizde siparişlerinizin kargoda zarar görmemesi için özenle paketleyip, en kısa sürede tarafınıza gönderiyoruz. Kargoda zarar gören her fidan firmamız tarafından garanti kapsamındadır.

Siz de badem fidanı, ceviz fidanı, zeytin fidanı, fıstık fidanı, avokado fidanı ve meyve fidanı anaçları başta başta olmak üzere yüzlerce fidanı uygun fiyat seçenekleriyle bulabileceğiniz web sitemizden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45