Trilye Zeytin fidanı özellikleri

Trilye Zeytin fidanı özellikleri

Genellikle yağ üretimi için tercih edilen Trilye zeytin çeşidi, Gemlik zeytini olarak da bilinir. Tercihe göre siyah salamura veya sele zeytin olarak da kullanılabilir. Trilye zeytin çeşidi daha çok serin bölgelerde ve yüksek yerlerde tercih edilmesi sebebi ile en çok Marmara bölgesinde görülür.  Trilye zeytini tam olgunluğa ulaştığında meyvesi koyu siyah renkli, parlak ve genellikle yuvarlak yapılıdır. Trilye zeytin çeşidi yüksek yağ oranına sahip olduğu için genellikle yağlık olarak kullanılmaktadır, yağ oranı ortalama olarak %25-30 arasındadır.

Trilye zeytin kaç yaşında meyve verir?

Çok uzun ömürlü olan Trilye zeytin ağaçları ortalama 300 - 400 yıl yaşamaktadır. 12 ile 15 metre arasında boylanabilen Trilye zeytin çeşidi dikildikten 2 yıl sonra üzerinde meyve görünmeye başlar. Fakat genellikle 4 - 5 yaşında tam meyve verimi vermeye başlar. 35 yaşına kadar yüksek verimde meyve verir daha sonra verimde azalmalar başlar.

Trilye zeytin ağacı kaç kilo verir?

Bir zeytin ağacından 5 kg zeytin alanda vardır, 50 kg zeytin alanda vardır. Meyve verimi, bulunulan bölgenin iklim özelliğine, toprak yapısına ve bakım işlemlerine göre değişiklik gösterebilir. Trilye zeytin çeşidi genellikle ortalama olarak 15-20 kg meyve vermektedir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82