250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube

Ucb 1 Antep Fıstığı Anacı

Ucb 1 Antep Fıstığı Anacı en geniş dikim alanı olan ve en çok test edilen anaçtır. Ucb 1 Antep Fıstığı Anacı doku kültürü laboratuvarlarında üretilir.
%11
İndirim
89.50 TL

Tüplü (Poşette)

Saksıda

50-100 cm

Benzer Ürünler

Ucb1 Fıstık Anacı Nedir?

Rengi, kokusu, tadı ve insan sağlığına olan faydaları ile çok önemli bir meyve olan Antep fıstığı ülkemizi temsil eden sembol meyve çeşitlerinden birisidir. Tatlıların vazgeçilmezi olan bu eşsiz meyve bir Ucb 1 Antep fıstığı anacı ile yolculuğu başlamaktadır. Antep fıstığı yetiştiriciliği ülkemizin çeşitli noktalarında yapılmaktadır. Ekonomik olarak her zaman çok değerli bir meyve olması nedeni ile de fıstık yetiştiriciliğine yapılan yatırım her geçen gün artmaktadır. Fıstık yetiştiriciliğine yatırım yapmak isteyen kişiler için en çok dikkat edilmesi gereken nokta öncelikle anaç seçimidir. Klasik anaçlar ile kurulan bahçeden ilk hasat 10-12 yıl sonra alınır. UCB1 ile bu süre 4-5 yıla kadar düşmektedir. Ucb1 fıstık anacı, endüstriyel fıstık yetiştiriciliğinde en geniş dikim alanı olan anaçtır. Ülkemizde ise  yeni popüler olmaya başlayan bu anacın dikim alanı genellikle sulu arazilerdir. Doku kültürü laboratuvarlarında üretilen anaç, sahip olduğu en önemli özellikler, hızlı büyümesi,çok kısa sürede aşıya gelmesi,üzerine aşılanan çeşidi çok hızlı büyütüp diğer anaçlara göre çok erken verime yatırmasıdır. Kaliforniya Üniversitesi’nde Dr. Lee Ashworth tarafından UCB Bitki Patolojisi bölümünde geliştirilen Anaç, P. atlantica x P. integerrima melezidir. UC1 Anacı dayanıklı bir yapıya sahip olup farklı hastalıklara karşı direnç gösterir. Ucb1 fıstık anacı, Agrolidya web sitemiz üzerinden ister tek adet isterseniz de toptan sipariş verebilirsiniz.

Ucb1 Fıstık Anacı Özellikleri Nelerdir? 

UCB1 fıstık anacı sadece doku kültürü üretimi ile çoğaltılabilen bir anaçtır. UCB1 fıstık anacının hastalıklara karşı direnci çok yüksektir.UCB1 fıstık anacı tuzluluğa karşı dirençlidir.UCB1 fıstık anacı sulu arazilerde çok hızlı büyür.UCB1 fıstık anacı sulu arazilerde dikildikten 4-5 ay sonra aşılama yapılabilir.UCB1 fıstık anacı aşılanan çeşidi çok hızlı büyütür ve 4-5 yıl içerisinde verime yatar.

Tüplü Ucb1 Fıstık Anacı Nedir?

Ucb1 fıstık anacı web sitemiz üzerinden 1lt lik saksılarda veya naylon fidan torbalarında torf ve toprak karışımlı şekilde satılır. Tüplü fidanlar birçok avantajı beraberinde getirir. Açık köklü fidanlar yılın sadece belirli dönemlerinde dikimi yapılırken, tüplü fidanlar yıl boyunca dikimi yapılabilmektedir. Açık kök fidanlarda toprakta bulunan bazı hastalıklar görülebilirken, tüplü fidanlarda kullanılan torf ve cocopeat de herhangi bir hastalık riski bulunmamaktadır.

UCB1 Fıstık Anacı Dikim Aralığı 

Ucb1 fıstık anacı ile kurulan fıstık bahçelerinde eski kurulan bahçelere göre dikim sıklığı daha dardır. Eski bahçelerde 10*10, 10*8 gibi çok geniş dikim aralıkları yapılırken UCB1 ile kurulan yeni nesil fıstık bahçelerinde bu dikim aralığı 6*4’e kadar inmektedir. Böylelikle birim alana daha fazla fidan dikimi yapılarak yatırımın daha kısa sürede geri dönüşümü sağlanmaktadır. Ağaç belirli bir boyuta geldikten sonra her sene yapılan budamalarla ağaçlar standart bir ölçüde tutulur ve hem bakımı hemde hasatı böylelikle daha kolay olmaktadır. Ucb1 fıstık anacı ile bahçe kurulumu yapmak isteyen yatırımcılar için Agrolidya anahtar teslimi bahçe kurulumu yapmaktadır. Fidan tedariği,arazi hazırlığı,dikim,sulama sistemlerinin kurulması, arazi etrafının tel çit ile çevrilmesi gibi yapılması gereken tüm işlemler en profesyonel şekilde yapılmaktadır. Fidan satışını ve kurulumunu yaptığımız bahçelerin en kısa sürede yatırımcısına kazandırmaya başlaması için tüm bilgi birikimimizle gerekli desteği sağlamaktayız.

 Antep Fıstığı Fidanı 

 

Kuruyemişler söz konusu olduğunda ilk akla gelenlerden birisi Antep Fıstığıdır. Lezzeti, besin değeri ve kullanım alanının yaygınlığıyla öne çıkan Antep Fıstığı üretici açısından da son derece kıymetlidir. Çünkü pazar değeri çok büyüktür ve zahmetine göre getirisi oldukça fazladır.

Yeşil altın olarak adlandırılan Antep Fıstığı konusunda Anadolu son derece şanslıdır ve gün geçtikçe Türkiye’nin dört bir tarafında Antep Fıstığı fidanı yetiştiriciliği hız kazanmaktadır. Firmamız yetiştiricilerin yatırımlarını desteklemek amacıyla en güvenilir ve en sağlıklı Antep Fıstığı fidanlarının satışını yapmakta, bu değerli meyveyi hem doyasıya tatmanıza hem de büyük bir gelir kaynağı sağlamanıza yardımcı olmaktadır.

Antep Fıstığı Fidanı Özellikleri 

İlk olarak Antep Fıstığı fidanı sakız ağacı ailesine mensuptur. Orta Doğu ve Orta Asya’da yetişen bir ağacın meyvesidir. Bugün ki Suriye topraklarında insanların milattan önce dahi Antep Fıstığı yetiştirdiklerine dair bulgular mevcuttur. Zamanla Atlantik aşırı kara parçalarına da yayılmış; fakat her zaman Orta Doğu en güzel Antep Fıstığının yetiştirildiği yer olmuştur. Aynı zamanda Şam Fıstığı olarak adlandırılması da bu yüzdendir.

Yapısı itibariyle Antep Fıstığı fidanı son derece dayanıklıdır. Sıcaklık farklarına uyum sağlayabilir. Fakat neme karşı dayanımı azdır. Ağaçları 10 metreye kadar uzayabilir.

Hepimizin bildiği gibi söz konusu fidanın meyvesi Antep Fıstığıdır. Meyvesinin dışı krem rengi bir kabuğa sahiptir. İçi ise tatlı yeşil renkte olup morumsu bir zarı bulunur. Çalımsı sık dalları vardır ve meyvesi adeta üzüm salkımını andırır vaziyettedir.

Antep Fıstığı fidanı her iki yılda bir meyve verir, son yıllarda geliştirilen bazı çeşitlerde her yıl ürün almak mümkündür. Yetişkin bir ağaç ortalama 50 bin fıstığa sahip olur. Bu da 50 kg fıstık demektir. Dolayısıyla son derece verimli ve bereketli bir meyve türüdür

Antep Fıstığı Fidanı Nasıl Dikilir? 

Antep Fıstığı fidanı bugün Türkiye, İran, Suriye, Meksika, Hindistan, Irak başta olmak üzere çeşitli ülkelerde yetişmektedir. Türkiye’de adından da anlaşılacağı gibi özellikle Gaziantep civarında yaygındır. Bununla birlikte Kahramanmaraş, Siirt, Adıyaman, Diyarbakır, Mersin gibi illerde de yaygın olarak yetiştirilmekte, gün geçtikçe nemden uzak bütün bölgelerde dikimi yapılmaktadır.

Antep Fıstığı fidanının kök yapısı oldukça kuvvetlidir. Bu yüzden pek çok toprak çeşidinde tutunabilir. En uygun ortam ise kısmen kireçli, derin topraklardır denilebilir. Ekimi için öncelikle 69 cm derinlik ve genişlikte çukurlar açılmalıdır. Ardından çukurdan çıkan toprak yanmış hayvan gübresiyle karıştırılır. Çukurun yarısı bu toprakla doldurulur ve fidan dikilir. Geri kalan toprakla da gövdesi kapatılır. Dikimden hemen sonra can suyu verilir.

Antep Fıstığı fidanı dikilirken 6’şar, 8’er veya 10’ar metrekare mesafeyle dikilir. Ağaçlar arasındaki mesafe daha fazla olabilir. Fakat gelişimi ve meyve kalitesi için daha az olmamalıdır. Özellikle toprak verimliliğinin yüksek olduğu yerlerde 10’ar metrekare mesafede dikilmelidir. Aksi taktirde birkaç yıl sonra ağaçlar aşırı yoğunlaşacak, birbirlerini gölgeleyecek ve üretim miktarının, kalitenin düşmesine neden olacaktır. Ayrıca hasat ve budama sırasında da zorluk yaşanmasına yol açacaktır.

Küçük bahçelerde her 8-9 ağacın arasına bir erkek ağaç dikilmelidir. Bu sayede polenler Antep Fıstığı bahçesinin her yerine yayılacaktır. 500-600 ve daha fazla fidanın olduğu bahçelerde ise her 20 dişi ağaca 1 erkek ağaç dikimi idealdir

Antep Fıstığı Fidanı Bakımı Nasıl Yapılır?

Antep Fıstığı fidanı bakımları üç aşamada gerçekleştirilir. Bunlar sulama, budama, toprak işleme ve gübrelemedir. Yapı gereği Antep Fıstığı fidanı sulamaya çok ihtiyaç duymaz. Fakat özellikle yaz aylarında fidanlarınızı sulamanız verimi ve kaliteyi arttıracak, ağaçlarınızın gelişimini hızlandıracaktır. Dikimden sonra hemen can suyu verilmeli ve yaz aylarında en az iki kez sulanmalıdır.

Antep Fıstığı fidanlarının budaması hasattan sonra, ekim ayında yapılmalıdır. Budama yapılmazsa fazla meyve olduğu zaman dallar kırılabilir ve hasat zorlaşabilir.

Toprak işleme özellikle kış ayları girerken yapılmalıdır. Üç ya da beşli pullukla çapraz şekilde, derin olarak sürüm yapılır. Böylece yağmur sularının toprağa daha iyi işlemesi sağlanır. Eğer arazi çok dik ve eğimli ise sürüm yerine teraslama yoluyla toprak işlenebilir. İlkbaharda ise yüzeysel olarak, iki kez sürüm gerçekleştirilir. İlki nisan, ikincisi mayıs ayında yapılır. Nisan ayındaki sürme yabancı otları kontrol etmeye yararken mayıs ayında yağmurların sonundaki yabancı ot kontrolüne ve topraktaki suyun muhafazasına yardımcı olur.

Bol ve kaliteli ürün alabilmek için aynı zamanda yeterli seviyede gübreleme yapılmalıdır. Ülkemizde alkali toprak yoğunlukta olduğundan özellikle asit kökenli gübreler tercih edilmelidir. Yağış zamanına göre şubat ya da mart başında sülfat gübre kullanılmalıdır. Yine potasyum, fosfor içerikli gübrelerle organik gübre de Antep Fıstığı fidanı için faydalıdır.

Neden Sertifikalı Antep Fıstığı Fidanı? 

Antep Fıstığı fidanı dikimi yapılırken arazi seçimi ile birlikte fidan seçimi büyük önem taşır. Bu açıdan sertifikalı fidan seçerseniz ismine doğruluğundan emin olursunuz.

Firmamız her zaman sertifikalı Antep Fıstığı fidanı satışı yapmaktadır. Sertifikalı fidanlarımız kaliteli, verimi yüksek ve hastalıksızdır. Bütün denetimleri Tarım bakanlığı ve diğer kurumlarca yapılmakta, kalite tescili almış şekilde tarafınıza ulaştırılmaktadır.

Antep Fıstığı Fidanı Fiyatları 

Antep Fıstığı fidanı fiyatları anaç türüne göre belirlenir. Fidanın yaşına ve cinsine göre değişim gösterebilir. Haliyle tüpteki yaşı büyük fidan bitkinin daha kısa sürede meyve vermeye başlamasını sağlayacaktır. Firmamız her zaman uygun fiyat politikası takip etmekte, piyasa koşullarında kaliteden ödün vermeden en uygun fiyatlarla klasik anaç üzeri aşılı veya doku kültürü üretimi ucb1 anaç üzeri aşılı Antep Fıstığı fidanı satışı yapmaktadır. Belli tutar üzerindeki alışverişlerinizde ücretsiz kargo fırsatı sağlamaktadır.

Agrolidya Tarım A.Ş.

Agrolidya kurulduğu günden bu yana kaliteli fidan satışı ve uygun fiyat politikası ile üretimini yaptığı fidan çeşitlerinin ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında toprakla buluşmasını sağlamaktadır.

Yatırım yapmayı planladığınız bölgeye uygun doğru çeşit fidan seçimi ve profesyonel bahçe kurulumu ile alakalı kafanızdaki tüm soru işaretlerine ayrıntılı şekilde cevap vermekteyiz. Amacımız, uzun yıllardır meyve fidanı yetiştiriciliğinde kazandığımız bilgi ve birikimi siz kıymetli üreticilerimizle paylaşarak; tarım alanında doğru işler yapılmasına yardımcı olmak ve büyük bir emekle hayata geçirdiğiniz yatırımınızdan en kısa sürede geri dönüş almanızı sağlamaktır.

Agrolidya.com’dan yapacağınız fidan alışverişlerinizde siparişlerinizin kargoda zarar görmemesi için özenle paketleyip, en kısa sürede tarafınıza gönderiyoruz. Kargoda zarar gören her fidan firmamız tarafından garanti kapsamındadır.

Siz de badem fidanı, ceviz fidanı, zeytin fidanı, fıstık fidanı, avokado fidanı ve meyve fidanı anaçları başta başta olmak üzere yüzlerce fidanı uygun fiyat seçenekleriyle bulabileceğiniz web sitemizden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45