UCB 1 Antep Fıstığı Anacı Avantajları

UCB 1 Antep Fıstığı Anacı Avantajları

UCB 1 Antep fıstığı anacı, endüstriyel dikim alanlarında en fazla tercih edilen anaç olarak dikkat çeker. Diğer anaçlara kıyasla daha fazla tercih edilmesinin temelinde ise özellikleri ve avantajları vardır.

UCB 1 Anacı Avantajları

Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan P. atlantica x P. integerrima melezlemesi sonucunda geliştirilen UCB 1, ebeveynlerinin en iyi özelliklerini almıştır. Doku kültürü laboratuvarında üretilen bu anaçların sahip olduğu avantajlara ilişkin detaylar şu şekildedir:

·Hastalıklara Dayanıklılık

UCB 1, Antep fıstığı üretim alanlarının en önemli sorunlarından olan Verticillium solgunluğuna karşı yüksek dayanıklılığa sahiptir. Verticillium mantarının bulaşmış olduğu topraklarda dahi Antep fıstığı yetiştiriciliği yapılmasının önünü açmıştır. Bunun dışında toprak kaynaklı fungal hastalıklara, kök boğazı çürüklüğüne ve nematoda karşı da dayanıklıdır.

Hastalıkların dışında soğuğa karşı dayanıklılığı da yüksektir.

·Aşılama

UCB 1 Antep fıstığı anacı, aşılama konusundaki özellikleri ile dikkat çeker. Diğer anaçların aşılanması için belli bir kalınlığa gelmesi veya ara aşılama yapılması gibi gereklilikler varken, UCB 1 anacında bu tür gereklilikler yoktur. Dikiminden 3-4 ay sonra aşılanabilir.

UCB 1, aşı randımanı yüksek bir anaçtır. Yapılan aşıların tutma oranı %80’den daha yüksektir. Ayrıca sulanabilir bir tür olduğundan dolayı yılın farklı dönemlerinde aşılama yapılabilir. Haziran ayında yapılan ve tutmayan aşılar, Eylül ve Ekim aylarında durgun göz aşısı ile yenilenir. Böylece tek bir dönemde ağaçların aşıları tamamlanabilir.

Aşı konusundaki önemli noktalardan biri de anaçların aşı için belli kalınlığa gelmesidir. Belli kalınlığa gelmeyen anaçlara yapılan aşılar, anaç kısmından hızlı gelişir ve böylece sağlıklı bir ağaç yapısı oluşmaz. UCB 1 ise yüksek gelişim hızı ile bu tür sorunların yaşanmasını engeller. Aşı yapıldıktan sonra da anaç kısmı hızlı bir şekilde gelişir ve doğru bir ağaç yapısının oluşmasını sağlar.

·Verimlilik

UCB 1, sulandığı için daha uzun yıllık sürgünlere sahiptir. Yıllık sürgünlerin uzun olması ise daha fazla ürün alınmasını sağlar. Bu durum UCB 1 anacının diğer anaçlardan %30-40 daha verimli ağaçlar oluşturmasını sağlar.

Verimlilik ile ilgili bir diğer önemli husus ise ağaçların ne zaman ürün vermeye başlayacağı ile ilgilidir. Geleneksel anaçlara aşılanan çeşitlerde bu süre 10-12 yıla kadar çıkabilmektedir. Ancak UCB 1 anaca aşılanan çeşitler aşıdan yaklaşık 4 yıl sonra ürün vermeye başlar. Bu durum, Antep fıstığı üreticileri için büyük bir avantajdır. Uzun yıllar aşı, sonrasında ise meyve almak için beklemek yerine UCB 1 anacı ile kısa sürede ürün alınabilir.

·Ağaç Gelişimi

UCB 1, güçlü bir anaçtır ve canlılığı da oldukça yüksektir. Diğer anaçlara kıyasla daha hızlı büyür ve gelişir. Sulanabilir bir tür olması ve doku kültürü ile üretilmesi bu noktada önemli avantajlar sağlar. Ağaç gelişiminin hızlı olması, oluşturulan bahçenin ideal verimliliğe kısa sürede ulaşmasına imkan verir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82