Vairo Badem Fidanı Kaç Kilo Verir?

Vairo Badem Fidanı Kaç Kilo Verir?

Vairo badem fidanı, İspanya’da bulunan IRTA araştırma kuruluşu tarafından melezleme yoluyla elde edilmiştir. İlk olarak Cristomorto X Primorsky melezlemesi yapılmış ve 4-665 türü elde edilmiştir. Sonra da 4-665 X Laurannemelezlemesi yapılarak Vairo türü elde edilmiştir. Vairo badem fidanı yüksek verimliliği ile dikkat çeker. Peki, Vairo badem fidanı kaç kilo badem verir? Bu sorunun cevabını ve vairo badem fidanı ile ilgili diğer detayları sizler için derledik.

Vairo Badem Fidanı Özellikleri

Gelişimi oldukça hızlı olan vairo badem fidanı, kolay bir şekilde budanabilme ve şekillendirilme özelliğine sahiptir. Yayvan gelişim gösteren ağaçlar, et leke ve yaprak delen gibi hastalıklara karşı dayanıklıdır. Buna karşın yaprak kıvırcıklığı ve antraknoz hastalıklarına karşı hassastır. Vairo badem fidanının diğer öne çıkan özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

Ferragnes bademden 3-4 gün önce çiçeklenir.

Çiçeklenme dönemi diğer türlere göre daha uzundur ve yaklaşık 2 haftadır.

Kendine verimli bir tür olup, tozlayıcıya ihtiyaç duymaz.

İç meyve ağırlığı ortalama 1,2 gramdır.

İç randıman oranı %27-29 seviyesindedir.

Taş badem sınıfında yer alır.

Sert kabukludur.

İkiz meyve yapma oranı %0,1’dir.

Vairo Badem Fidanı Nasıl Dikilir?

Vairo badem fidanı gelişimi ve verimliliği, fidanların nasıl dikildiği ile yakından ilgilidir. Dolayısıyla istenen sonuçların alınabilmesi için dikime özel bir önem verilmesi gerekiyor. Badem fidanı dikiminden önce ilk olarak arazinin hazırlanması gerekiyor.

Arazi hazırlama sürecinde farklı noktalardan ve derinliklerden alınacak olan toprak örnekleri analiz ettirilmeli ve çıkan sonuca göre gübreleme yapılmalıdır. Gübreleme, fidanlar dikilmeden önce yapılmalı, ardından ise arazi sürülmelidir. Böylece hem gübre toprakla karışacak, hem de toprağın alt bölümlerinin direnci kırılacaktır.

Arazi hazırlandıktan sonra 60-70 cm derinliğinde ve genişliğinde çukurlar açılmalıdır. Çukurların dibine yanmış ahır gübresi ile toprak karışımı atılabilir. Vairo badem fidanı, açılan çukurlara yerleştirilir ve çukurlar toprakla kapatılır. Son olarak can suyu verilir. Bu aşamadan sonra ise periyodik sulama yapılmalıdır.

Vairo Badem Kaç Kilo Verir?

Vairo badem fidanı, kendine verimli bir türdür ve tozlayıcıya ihtiyaç duymaz. Buna karşın Guara, Marta veya Constanti badem türlerinin tozlayıcı olarak kullanılması, verimliliği belirgin şekilde arttırır. Ayrıca badem bahçesinde arı kovanlarının bulunması da verimliliği olumlu olarak etkiler.

Vairo badem fidanı verimi, kullanılan anaç ile yakından ilgilidir. En yüksek verim alınan anaçlardan birisi GF-677’dir. Bu anaçlara aşılanan fidanlardan oluşan 10 dekarlık bir bahçeden, ortalama 1.800-2.200 kg badem alınır. İç meyve miktarı ise ortalama 300-370 kg seviyesindedir. Ancak burada verilen rakamlar, iklim ve benzeri unsurlara göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca ideal verim için ağaçların en az 6-8 yaşında olması gerekir.

Vairo badem fidanında meyvelerin yarısı, spur dalcıklardaki buketlerde yer alır. %23’ü yıllık dallarda, %27’si ise karışık tomurcuk dallardadır.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82