250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube

Lavanta Nedir? 

Akdeniz kökenli babalılıgiller familyasından lavandula cinsini oluşturan mavi yada morumsu çiçek açan bitki türlerinin ortak adına lavanta denmektedir. Akdeniz etrafındaki ülkelerin yanı sıra Hindistan’a kadar uzanan geniş bir coğrafya da yetişirler.

Lavanta gerek çiçek açtığı dönemdeki çok güzel görüntüsü, gerekse yağından elde edilen yüksek gelir sebebiyle girişimcilerin ilgisini çekmektedir.

Ülkemizde lavanta yetiştiriciliği yatırımları son yıllarda çok popüler hale gelmiştir. Lavanta bahçesini kurulumu yapacak olan üreticilere Agrolidya’nın konusunda uzman ekibi tarafından kurulum öncesi ve sonrasında gerekli teknik destek sağlanmaktadır.

Lavanta Fidesi 

Yıllık 1 milyon kök lavanta fidesi üretimi ile Türkiye’nin en büyük lavanta fidesi üreticilerinden birisi durumundayız. Mimimum 100 kök olarak websitesi üzerinden kış döneminde ve bahar aylarında açık kök, yılın kalan zamanlarında ise saksıda lavanta satışlarımız devam etmektedir.

Genellikle ılıman kışları, güneşli yaz günlerininin olduğu iklimlerde çok iyi yetiştirilen lavanta bitkisi karasal iklimlerde de başarılı bir şekilde yetişebilmektedir. Son yıllarda ülkemizde iç Anadolu ve doğu Anadolu bölgelerinde de oldukça fazla lavanta bahçesi kurulumu yapılmıştır. Lavanta aromalı balın çok değerli olmasından dolayı, özellikle arıcılık faaliyetlerinin yoğun olduğu bölgelerde de ciddi anlamda lavanta bahçeleri kurulmaktadır.

Lavanta Yetiştiriciliği 

Manisa bölgesinde İntermedia ve Angustifolia çeşitleri dikili bahçelerde yaptığımız denemelere istinaden bazı bilgileri lavanta yetiştiriciliğine ilgi duyan üreticilerle paylaşmak isteriz.

Manisa Kula’da ceviz arasında yapılan lavanta yetiştiriciliğinde, Nisan ayında dikimi yapılan lavantalar damlama sulama ile sulanmış, cevizlere uygulanan gübrelerden de faydalanarak ilk yazında ciddi bir büyüme göstermiştir. ilk yaz boyunca yapılan tepe kesimiyle bir sonraki sene için daha da dallanması sağlanmıştır.

İkinci yaz yine aynı şekilde cevizlerle beraber sulaması ve gübrelemesi yapılan lavanta bitkisi çok ciddi bir büyüme göstermiştir. Temmuz 2.haftası itibari ile yapılan deneme biçimlerinde kök başı 850gr yaş lavanta elde edilmiştir. İlk yapılan biçimlerde 100kg yaş lavantadan 1.2litre yağ elde edilmiştir.Sonraki hafta yapılan deneme biçiminde yine 100kg yaş üründen 1,4litre yağ elde edilmiştir. 28 Temmuz tarihinde yapılan biçimde ise yine 100kg yaş lavantadan 1,6lt yağ elde edilmiştir. Aynı dönemlerde Manisa Gördes ve Salihli ilçelerinde yapılan denemelerde ise Kula’daki yağ oranı yakalanamamıştır.Yapılan gözlemler sonucunda denemesi yapılan iki çeşidinde bu bölgedeki yağ oranları aynı olmuştur.

Agrolidya Tarım A.Ş.

Agrolidya kurulduğu günden bu yana kaliteli fidan satışı ve uygun fiyat politikası ile üretimini yaptığı fidan çeşitlerinin ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında toprakla buluşmasını sağlamaktadır.

Yatırım yapmayı planladığınız bölgeye uygun doğru çeşit fidan seçimi ve profesyonel bahçe kurulumu ile alakalı kafanızdaki tüm soru işaretlerine ayrıntılı şekilde cevap vermekteyiz. Amacımız, uzun yıllardır meyve fidanı yetiştiriciliğinde kazandığımız bilgi ve birikimi siz kıymetli üreticilerimizle paylaşarak; tarım alanında doğru işler yapılmasına yardımcı olmak ve büyük bir emekle hayata geçirdiğiniz yatırımınızdan en kısa sürede geri dönüş almanızı sağlamaktır.

Agrolidya.com’dan yapacağınız fidan alışverişlerinizde siparişlerinizin kargoda zarar görmemesi için özenle paketleyip, en kısa sürede tarafınıza gönderiyoruz. Kargoda zarar gören her fidan firmamız tarafından garanti kapsamındadır.

Siz de badem fidanı, ceviz fidanı, zeytin fidanı, fıstık fidanı, avokado fidanı ve meyve fidanı anaçları başta başta olmak üzere yüzlerce fidanı uygun fiyat seçenekleriyle bulabileceğiniz web sitemizden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45