Pinkerton Avokado Fidanı

Pinkerton avokadoyu diğer türleri arasından sıyrılmasını sağlayan en önemli etkenlerden bir diğeri ise daha büyük meyvelere sahip olmasıdır.
160.00 TL
Kargo
Kargo 1000
Benzer Ürünler

Pinkerton Avokado Fidanı Hakkında 

Zengin içerikli meyve tadı ve %82’ye kadar ulaşabilen meyve et oranı ile avokado türleri arasında oldukça yoğun bir ilgiye sahip olan Pinkerton avokado, ana vatanı Orta Meksika olup defnegiller familyası içerisinde yer almaktadır.

Timsah armudu adıyla da anılan Pinkerton avokado, ilk kez Kaliforniya’nın Pinkerton çiftliğinde yetiştirildiği için bu adı almış bulunmaktadır. Avokado çeşitlerinin pek çoğuna karşın büyük meyveli ve küçük çekirdekli meyve yapısına eşlik eden kolay soyulabilir kabuğu ile üreticiliği son dönemlerde artmış bulunmaktadır.

Soluk yeşil ile krem rengi arasındaki meyve eti rengi, kremsi ve yüksek oranda yağ içeren yapısı ile lezzetli bir meyveye sahip olan Pinkerton avokado, olgunlaştıkça koyulaşan rengi ile tüketim zamanını açığa çıkartmaktadır.
 

Avokado Yetiştiriciliğinde Neden Pinkerton Avokado Tercih Edilmelidir?

Günümüzde ilerleyen teknoloji ve tarım olanakları sayesinde pek çok sebze ve meyve farklı coğrafyalarda kolaylıkla yetiştirilebilmektedir. Ülkemizde günümüz şartlarında 7’si yaygın olmakla birlikte 42 çeşit avokado yetiştiriciliği gerçekleştirilmektedir. Yaygın olan 7 tür içerisinde ise ön plana çıkan Pinkerton, gerek sunduğu üst düzey meyve kalitesi gerekse de yapraklarında anason kokusu bulundurmaması nedeniyle avokado türleri arasında büyük bir ilgiye sahiptir.

Pinkerton avokadosunu diğer türleri arasından sıyrılmasını sağlayan en önemli etkenlerden bir diğeri ise daha büyük meyvelere sahip olmasıdır. Ortama avokado meyveleri 250 ila 300 gram arasında değişiklik gösterirken Pinkerton avokadosu 425 gram ağırlığına kadar meyve oluşturabilir. Bu meyvelerin yaklaşık olarak %80’i yani 340 gramı meyve eti iken sadece 80 gramını çekirdek oluşturmaktadır. Yağlı ve lezzetli meyve yapısıyla da ön plana çıkan Pinkerton avokadosu, pürüzlü bir kabuk yüzeyine de sahiptir.
 

Pinkerton Avokado Fidanı Nasıl Yetiştirilir?

Pinkerton avokadosunun tohumunun uygun iklim koşullarında büyütülmesiyle elde edilen Pinkerton avokado fidanı, tohumun büyütülme sürecine göre 1, 2 veya 3 yaşında olabilmektedir. Yaşından bağımsız olmakla birlikte Pinkerton fidanları, kışların ılık geçtiği iklim bölgelerinde yetiştirilebilmektedir. Gerek Pinkerton fidanı gerekse de Pinklerden avokado meyveleri en az -1  ̊C’ye dayanabilmekte olup bu sıcaklığın altında hem fidan hem de meyveler zarar görmektedir. Sert ve soğuk esen rüzgarlardan da çok çabuk olumsuz etkilenen fidanların, rüzgar esmeyen ya da rüzgara karşı koruma önlemi alınmış bölgelerde yetiştiriciliği daha sağlıklı olmaktadır.

Pinkerton avokado fidanı yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi de fidan dikme aralıklarıdır. Avokadolar pek çok ağaç türünün aksine genellikle yayvan olarak büyüyen ağaç türleridir. Sürekli yana genişleyen dallarından dolayı da dikine uzayan ağaçların ekim aralıkları bu fidanlar için geçerli olmamaktadır.

Bir bahçeye ekilecek olan Pinkerton avokado fidanı aralıkları 6 x 6 metre veya 7 x 7 metre olması gerekmektedir. Bu sayede ağaçlar, yeterince büyüdüklerinde hem daha rahat mahsul toplanmasına olanak sağlamış olunurken hem de ağaçların daha rahat meyve oluşturulmasına olanak sağlanmaktadır.

Pinkerton avokado fidanı yetiştiriciliğinde istenilen toprak özellikleri ise; 

  • Toprak tipi derin,
  • Drenajı iyi olan,
  • Kumlu,
  • Alüvyonlu,
  • Nötre yakın veya hafif asit reaksiyonlu olan toprak türleridir. 
  • Olması gereken taban suyu seviyesi ise yaklaşık 2 metre civarında olmalıdır.

Pek çok meyve ağacında olduğu gibi Pinkerton avokado ağacı da dikimini takip eden her yıl gübrelenmeye ihtiyaç duymaktadır. Avokado ağacı gübrelemede en çok azotlu gübreler kullanılmakta olup fidan dikimini takip eden her yıl gübreleme artan miktarlarda gerçekleştirilmelidir.
Gübreler direkt olarak genç ağaçların gövdesine temas ettirilmeyerek, ağacın gövdesinden yaklaşık 35 cm uzaklıktaki taç izdüşümüne verilmelidir.
 

Pinkerton Avokado Fidanı Hangi Bölgelerde Yetiştirilebilir?

Pinkerton avokado fidanı, güneş ışığını oldukça seven ağaç grupları arasında yer almakta olup kar, don ve dolu gibi soğuk hava koşullarından çok çabuk olumsuz olarak etkilenmektedir. Ülkemizde genellikle Adana, Mersin, İzmir, Antalya, Muğla ve Hatay yörelerinde yetiştiriciliği yaygın olan bu avokado türü, Karadeniz bölgesinin daha ılıman kesimlerinde de yetiştirilmektedir. 200 rakıma kadar olan yüksekliklerde dikimi yapılabilir.

Sıcak havayı ve güneş ışığını sevmesinin yanı sıra özellikle yaz aylarında 7 günde 1 olacak şekilde bolca sulanmayı da sevmektedir. Dikiminin ilk yapıldığı anda fidana bol miktarda can suyu verilmeli, fidanlar ve yetişen ağaçlar uzun süreli susuz bırakılmamalıdır. Ülkemizde yetişen Pinkerton avokado ağaçları arasında 50 yaşını aşkın ağaçlar tespit edilmiş olup iyi bakım ve doğru tarımsal uygulamalarla çok uzun ömre sahip olmaktadır.
 

Pinkerton Avokado Fidanı Hangi Aylarda Dikilir, Hangi Aylarda Meyve Verir?

Meyve ağaçlarının pek çoğunun aksine Pinkerton avokado fidanı, hava sıcaklığının -1  ̊C üzerinde ve don olayının görülmediği yılın herhangi bir günü dikilebilmektedir. Mart ve Nisan ayları dikim için en uygun aylar olmakla birlikte en iyi meyve hasat zamanları ise Ocak –Şubat ayları arasındaki dönemde olmaktadır. Ağaçların bakımı ve iklim şartlarına göre Ağustos aylarında dahi meyve hasadı yapılabilirken ağaçların özellikle kış ve ilkbahar dönemlerinde böcek ve mantarlı hastalıklara karşı ilaçlanması da meyve hasadının erken yapılmasında oldukça önemli bir rol oynamaktadır.
 

Pinkerton Avokado Fidanı Kaç Yaşında Meyve Vermeye Başlamaktadır?

Pinkerton avokado fidanı genellikle 2 ile 3 yaşlarında iken ekimi yapılmakta olup ekimini takip eden 7 – 8 yıl içerisinde ilk meyvelerini vermeye başlamaktadır. İlk meyvelerini verdiği süreyi takiben   3 – 5 yıl içerisinde de en verimli haline ulaşarak ağaç başına yaklaşık 30 ile 35 kilogram arasında meyve vermektedir. Pinkerton avokado fidanı, 10 yaşına erişince ağaç başına yaklaşık 80 – 100 arasında avokado vermekte olup, bu sayı avokadonun erişkin döneme girmesiyle artmaya devam etmektedir.

Tam verimli olduğu süre yaklaşık 100 yıl olmakla birlikte bu süreden sonra ağaç yaşlanmaya başlarken verimi de azalmaya başlamaktadır.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82