Zutano Avokado Fidanı

Zutano Avokado Fidanı 2- 3 yaşında meyve vermeye başlar. Zutano Avokado Fidanı 8-10 yaşından itibaren en yüksek verim alınmaya başlanır.
160.00 TL
Kargo
Kargo 1000
Benzer Ürünler

Zutano Avokado Fidanı Hakkında

Avokado yapı itibariyle ılık iklimde yetişen bir bitkidir. Meksika’dan tüm dünyaya yayılan bitki zaman içinde farklı cinslere ayrılmış, bu da dünyanın pek çok farklı yerinde avokado yetiştiriciliğinin yapılabilmesine olanak tanımıştır. Ülkemiz de bu açıdan uygun şartlara sahiptir ve özellikle kıyı şeridi başta olmak üzere farklı bölgelerimizde avokado yetiştiriciliği yapılmaktadır. En çok tercih edilen cinslerden birisi olarak da Zutano Avokado fidanı öne çıkmaktadır.
 

Zutano Avokado Fidanı Özellikleri

Zutano Avokado fidanı özellikle soğuk iklimlere dayanıklı olmasıyla bilinir. -3 derece soğuğa dayanabildiği için hafif don ortamında dahi yetişebilir. Meksika soyundan gelen Zutano Avokado fidanının meyveleri armut şeklindedir. Kabuğu orta sertlikte soyulabilmekte, hafif aromalı, soluk yeşil etli bir cins olarak öne çıkmaktadır.
Ağacı uzun boylu olup dikine gelişir. Çiçek yapısı B tipi olup Hass cinsi için iyi bir tozlayıcıdır. Yine Fuerte cinsinin tozlayıcısı olarak da tercih edilir. Çiçeklenmesi şubat ayında başlar ve mayıs ortalarına kadar sürer.

Bir Zutano Avokado fidanı bahçeye dikildikten sonra 2 ila 3 yaşında meyve vermeye başlar. Meyve ağırlıkları genellikle 200 ila 400 gram arasında değişir. Meyvesinin kabuğu sarımsı yeşil bir renge sahip olup düzgün bir yüzeyi vardır. Kolay soyulabilmekte, hafif lifli bir eti bulunmaktadır. Büyük çekirdekli avokado cinlerindendir.
Zutano Avokado Fidanının meyvesinin eti yüzde 15 ila 18 oranında yağa sahiptir. Kuru madde içeriğiyse yüzde 23 ila 25 arasındadır. Meyve hasadı kasım ayının başında başlar ve ocak sonuna kadar devam eder. Fakat en yoğun hasat edildiği zamanlar kasım-aralık aylarıdır. Bitkinin meyvesi olgunlaştıktan sonra ağaç üzerinde çok fazla kalamaz. Diğer avokado cinslerine göre meyve verimliliği en tutarlılardan birisidir. Taşımaya uygunluğu ve Pazar değeri orta derecede olan Zutano Avokado nispeten zor soyulabilir bir yapıdadır. Tat ve lezzet olarak da orta derecede denilebilir. Ekonomik verime yatma yaşı 8-10 yaş olan bitki, 2-3 yaşında meyve vermeye başlamaktadır. Ekonomik verimde ağaç başına ortalama 250 ila 300 adet avokado olmaktadır.
 

Zutano Avokado Fidanı Dikimi

Tüplü Zutano Avokado fidanı genellikle 50 cm ila 2 metre arasında olur. 1, 2, 3 yaşında tüplü fidan olarak dikime hazır edilir. Gün ışığını sevmesinden dolayı özelikle Adana, Mersin, İzmir, Muğla, Hatay, Antalya gibi sıcak bölgelerde dikimi yapılır. Sadece Akdeniz ve Ege bölgelerinde değil, Karadeniz dahil diğer bölgelerin ılıman yerlerinde de Zutano Avokado fidanı dikilebilir.

Firmamızdan satın alacağınız fidanlar tüplü olarak tarafınıza gönderilmektedir. Bu sayede 12 ay boyunca dikimi yapılabilir. Dikim için herhangi bir mevsimi beklemenize gerek yoktur. Fakat en ideal dikim ayları mart ila nisandır.

Soğuğa dayanıklı olan Zutano Avokado fidanı -4 dereceye kadar soğuktan etkilenmez. 300 rakıma kadar dikilebilir. Ilıman ve sıcak iklimlerde verimliliği kanıtlanmıştır ve dikimden itibaren 3 yıl sonra meyve vermeye başlamaktadır.

Fidanların dikimi 6’şar metre arayla dikilir. Bu sayede bir dekara 30 avokado fidanı sığar. Fidan aralıkları daha fazla olabilse de daha az olmamalıdır. Dikimden önce arazinin sürülmesi ve tesviye edilmesi gerekir. Çukurların 60 cm derinlik ve genişliği olmalıdır. Çukurlardan çıkan topraklar yanmış hayvan gübresiyle karıştırılmalı, 30 cm kadar doldurulduktan sonra fidan dikilmeli ve kalan toprakla fidanın dibi yeniden doldurulmalıdır. Her fidanın dibine en az 50 litre can suyu verilmelidir. Ağaçların boyları ortalama 6 metreye kadar çıkar.

İklim şartları kadar dikim için toprak özelikleri de önemlidir. Az killi su tutma oranı düşük topraklar Zutano Avokado fidanı için daha uygundur. Çünkü fidan suyu sevse de toprağının çok uzun süre sulu kalması halinde kökleri zarar görür.
 

Zutano Avokado Fidanı Bakımı

Zutano Avokado fidanı bakımla orantılı olarak gelişir ve verimlilik gösterir. Bu yüzden daha dikimden itibaren bakımına dikkat edilmelidir. Dikim sırasında bol miktarda can suyu verilmeli, yaz aylarında da yaklaşık haftada bir bolca sulanmalıdır. Sulama zamanının geldiğini toprağının nemini kontrol ederek takip edebilir, nemi kurudu ise bol su ile sulayabilirsiniz. Kesinlikle susuz kalmasına müsaade etmemelisiniz.

Zutano Avokado fidanı mutlaka budanmalıdır. Dalları gevrektir ve budanmaz, çok uzarsa meyve ile kırılır. Taç budama sistemiyle kış aylarında, ağaç meyveye başlamadan budaması yapılmalıdır. Daha çok hasattan sonra budama yapılır.

Senede en az üç kez de Zutano Avokado fidanının gübrelenmesi gerekir. Mart, mayıs, temmuz aylarının ortası gübreleme dönemi olarak takip edilebilir. Gübreleme miktarı fidanın yaşına göre değişir.
Zutano Avokado fidanının ve meyvesinin hastalıklardan korunması için düzenli aralıklarla ilaçlanması gerekir. Kış ve ilkbahar aylarında bordo bulamacı yapılırsa mantar hastalıklarına karşı önlem alınmış olur. Yaprak ve meyvesindeki hastalıklara karşı da hasada kadar çeşitli ilaçlar yapılabilir. Özellikle ilk yıllarda fidanların gelişmesi ve meyve verimliliği için hastalıklardan uzak tutulmalıdır. Tüpte iken hastalıklı olmaz ve ilk yıllarda ilaçlamasına dikkat edilirse kolayca verim alınabilir.
 

Zutano Avokado Fidanı Fiyatları

Zutano Avokado fidanı ülkemizde gün geçtikçe rağbet görmekte, yetişebildiği ve kâr marjı fark edildikçe talep artmaktadır. Fidanların fiyatlandırması adet üzerinden yapılmakta, tüpteki yaşlarına göre de adet fiyatları değişebilmektedir.

Agrolidya Tarım olarak her zaman kaliteyi ve güvenilirliği esas alıyor, bunu uygun fiyat politikasıyla birleştiriyoruz. Yarım asırlık tecrübemiz ve gelişime açık yapımızla sertifikalı ve yüksek kaliteli Zutano Avokado fidanlarını dijital platformumuzdan sizlere sunuyoruz. Bol mahsulle yüksek kazançlar elde etmenize yardımcı oluyoruz. Özenle ambalajlayarak zarar görmeyecek şekilde Türkiye’nin her yerine kargoluyor, güvenli ödeme yöntemleriyle alışverişlerinizi tamamlamanızı sağlıyoruz. Satış sonrası da desteklerimize devam ediyor, geleceğe birlikte yürüyoruz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82