Hass Avokado Fidanı

Hass Avokado Fidanı son yıllarda yetiştiriciler tarafından en çok tercih edilen avokado fidanıdır. Hass Avokado Fidanı 3-4 yaşında meyve vermeye başlar.
160.00 TL
Kargo
Kargo 1000
Benzer Ürünler

Hass Avokado Fidanı Hakkında

Hass Avokado, en çok tercih edilen avokado türlerinden birisidir. Bitki, 1900’lü yılların başında çok bilinmemekte, daha çok Meksika’da tanınmaktadır.  Kaliforniya’daki narenciye bahçelerinde rüzgar kıran olarak kullanılmaya başlayan avokado 1920’lerin ortasından itibaren Rudolph Hass tarafından aşılanmıştır. Fuerte cinsi ile aşılanan bitki, Hass’ın çocuklarınca çok sevilmiş, sayıları çoğaltılarak çeşitli marketlere satılmaya başlanmıştır. Özellikle Kaliforniya’nın elit manavlarında satışı yapılan Hass Avokadonun patenti 1935 yılında Rudolph Hass tarafından alınmıştır.
Geçmişi yaklaşık bir asra yakın olan Hass Avokado fidanı en lezzetli avokado cinslerinden birisi olarak gün geçtikçe daha fazla tercih edilmekte, yetiştiriciler tarafından da ilgi görmektedir. Firmamız da sertifikalı Hass Avokado fidanı satışı ile bu alanda profesyonel hizmet vermeye devam etmektedir.
 

Hass Avokado Fidanı Özellikleri

Hass Avokado fidanı tüm dünyada yetiştiriciliği en fazla yapılan avokado cinslerindendir. Ağaçları yayvan şekilde gelişen bitkinin meyveleri armuda benzer. Meyvelerinin rengi olgunlaştıkça siyahımsı bir renge dönüşür. Dış yüzeyi pütürlü bir halde olan Hass Avokado meyvesi kolayca soyulabilir. Uzun süre ağacında kalabilir.

Hass Avokado Fidanının meyvelerinin tohumu orta büyüklüktedir. Yüzde yirmi oranında yağa sahiptir. Bitkinini meyve otu oldukça lezzetli olup bir fidan 3. Yıldan itibaren meyve vermeye başlar.Hass Avokadonun pazar değeri oldukça yüksektir. Bahsettiğimiz özellikler bunda etkili olduğu gibi yola dayanıklı olması da pazar payını arttıran faktörlerdendir. Nakliye şartlarına dayanıklı olduğu için üretimden tüketime kadar rahatlıkla taşınabilir.

Bu avokado cinsi kendi kendine tozlama yapabilmektedir. Fakat tozlayıcı olarak Bacon cinsi fazlaca tercih edilir. Meyve hasadı kasım ila haziran ayları arasında yapılır. Meyvelerinin ortalama büyüklüğü 150 ila 250 gr arasında değişmektedir.
 

Hass Avokado Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Hass Avokado fidanı -1 dereceye kadar dayanım gösterebilir. 300 rakıma kadar dikilebilir. Hasat mevsimi oldukça geniş bir aralığa yayılmıştır ve hasadı yapılan avokadonun +4 derecede depolanması gerekir. İdeal depolama ortamında bir ay depolanabilir.

Hass Avokado Fidanı tüplü olarak alıcıya ulaştırılır. Ilıman bölgelerde bahçelerinizde yetiştirebileceğiniz gibi soğuk bölgelerde de ofislerinizde, evlerinizde yetiştirebilirsiniz. Cam kenarlarında, saksıda yetiştirilmeye de uygundur.

Hass Avokado fidanı tüplü haldedir. Bu yüzden yılın her döneminde dikimi yapılabilir. Dikim yaptıktan sonra ağacın gövdesinin güneş görmemesi gerekir. Bu yüzden kendi gölgesi gövdesini kapatır vaziyete gelinceye kadar gövdesine gölgeleme uygulanmalıdır.

Hass Avokado Fidanının dikileceği toprak az killi, su tutma oranı düşük olursa daha iyi olur. Her ne kadar suyu seven bir meyve türü olsa da toprağının uzun süre sulu kalması köklerine zarar verecektir. Bu yüzden dikim sırasında drenaj ayarı iyi yapılmalıdır.
 

Hass Avokado Fidanı Bakımı

Lezzeti, görünüşü ve faydaları ile dikkat çeken Hass Avokado fidanı dışarıya dikildiğinde 5 ila 9 metre arasında uzayabilir. 2 ila 3 metre genişliğe sahip olabilir. Fakat saksıda yetiştirmeye çalışırsanız en fazla 2 ila 3 metre arasında boy atacaktır. 3-4 yılda meyve verme kıvamına gelen bitki, A tip çiçekleme paternine sahiptir. Kendi kendine tozlama yapabilse de B tipi paterni avokadolarla tozlama yapılabilir. Arı ve böceklerin yoğun bulunduğu alanlarda tozlama daha rahat sağlanacaktır.

Bitkinin toprağının nemi kuruduğu taktirde bol bol sulanabilir. 4 ila 7 gün arasında bir kez sulamak yeterli olsa da yerine ve mevsimine göre su miktarı, fidanların sulama aralığı değiştirilebilir. Yaz aylarında daha fazla sulama gerekir. Temmuz ayında meyveler oluşmaya başlar ve meyve oluşumuyla beraber taç budama uygulanır. Böylece daha gür dalların oluşması sağlanır. Mayıs ayından itibaren fosfor içerikli gübre verilmelidir.

Hass Avokado fidanı gübrelemesi çiçek açmadan önce yapılmalıdır. Çiçekle birlikte ne kökten ne de daldan gübre verilmelidir. Meyveler ceviz büyüklüğüne eriştikten sonraysa yeniden gübreleme yapılabilir. Azot ve potasyum içerikli gübreler meyvelerin beslenmesi ve ağacın güçlenmesi için uygundur.

Gerek bahçecilik gerekse hobi amaçlı Hass Avokado fidanı yetiştiriciliğinde bakımı sulama-budama-gübreleme şeklinde belirtebiliriz. Bunlara dikkat edildiği taktirde bitkinizin büyümesi, meyve vermesi, görünüşü ve ömrü ideal düzeyde olacaktır.
 

Hass Avokado Fidanı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hass Avokado yetiştiriciliğinde her şeyden önce doğru fidan tercihi yapılmalıdır. Eğer fidanınız kaliteli ve sağlıklı olmazsa verdiğiniz para ve emek boşa gider. Firma olarak her zaman üretici merkezli hareket ediyor, sertifikalı fidan satışı yapıyoruz. Sizlerin de yetiştireceğiniz fidanlardan verim alabilmeniz adına sertifikalı Hass Avokado fidanı tercih etmenizi öneriyoruz.

Sertifikalı Hass Avokado fidanı kalitelidir. Kalitesi daha siz seçiminizi yapmadan kontrol edilmiş ve yetkililerce onaylanmıştır. Böylece sahip olacağınız fidan ideal zaman diliminde erişmesi gereken olgunluğa erişecek, meyve vermesi gereken zamanda meyveye duracaktır. Yine sertifikalı avokado fidanı verimlidir. Kısa sürede meyve verme kıvamına geleceği gibi meyve vermeye başladıktan sonra da alacağınız verim yüksek olaraktır. Bu da az fidandan çok meyve alabilmenizi sağlayacaktır.

Fidanlarla alakalı en sık yaşanan sorunlardan birisi hastalıktır. Bazı fidanlar henüz size gelmeden hastalıklı olabilir. Bu hem satın aldığınız fidandan karşılık alamamanıza neden olur hem de ortadaki diğer fidanlarınızın hastalık kapmasına yol açar. Oysa sertifikalı Hass Avokado fidanlarımız her zaman kontrol altında tutulmakta, herhangi bir hastalık taşımamaktadır. Denetimleri devlet tarafından yapılmakta, sizlere her yönüyle garantili, güvenilir ve sağlıklı fidanlar ulaşmaktadır.
 

Hass Avokado Fidanı Fiyatları

Hass Avokado fidanı fiyatı tane üzerinden hesaplanır. Firmamız her zaman müşteri memnuniyeti odaklı çalışmakta, kaliteyi, güvenilirliği bütçe dostu fiyatla birleştirmektedir. Bu yüzden piyasa koşullarında en uygun fiyatlı fidan satışlarını yapmaktadır. Alışveriş tutarına ve fidan sayısına göre ücretsiz kargo ya da çeşitli kampanyalar da düzenlemektedir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82