Kategoriler

Narenciye Nedir

Narenciye ya da turunçgiller, limon, mandalina, portakal, turunç, greyfurt, bergamot gibi meyve ağacı türlerini içine alan bitki topluluğudur. Vatanı Cin ve Hindistan olan, fakat bugün ılıman iklime sahip bütün bölgelerde yetiştirilmektedir. Ülkemizde güney ve güneybatı Anadolu ile kuzeydoğu Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak üretimi yapılmaktadır. 
Narenciye meyve ağaçları yaprak dökmeye ve uçucu yağ taşıyan küçük ağaçlardır. Genel olarak sarı ve turuncu renkte olan meyveler çok gözlü ve etlidir. Kış meyveleridir ve C vitamini yönünden zengin meyvelerdir.


Mandalina Fidanı

Narenciye çeşitleri içinde soğuğa dayanımı en yüksek olan çeşittir. Ülkemizde Ege, Akdeniz ve Karadeniz sahil bölgelerine yetiştiriciliği yapılmaktadır. Mandalina meyvesi ülkemizde en çok tüketilen meyvelerin başında gelmektedir.


Tüplü Mandalina Fidanı Nedir

Satışı yapılmakta olan mandalina fidan çeşitleri tüplüdür ve her mevsim dikilebilmektedir. Tüplü fidan; fidan torbası, saksı gibi materyal içerisinde fidan için uygun olan ortamda üretilen ve dikim sırasında bu ortam ile dikilen fidanlardır.


Mayer Bodur Limon Fidanı

Limon, birçok bölgede yetişen bir bitki türüdür. Limon meyveleri orta büyüklükte, yuvarlak ve ekşidir. Çiçeklerin çoğunluğundan meyve elde edilir. Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgesinde sıklıkla yetiştirilir. Mayer limon fidanı bodur yapıda olmasından dolayı yetiştirmek için iklimin uygun olmadığı bölgelerde uygun boyutlu saksılar içinde evde, balkonda ve bahçede yetiştirilmeye uygundur.  
Aşılı ve tüplü olan Mayer limon fidanını evde, bahçede, balkonda yetiştirmek isteyenler Agrolidya web sitemiz üzerinden kolaylıkla fidan temin edebilir. 


Mayer Limon Fidanı Yetiştiriciliği

Mayer limon fidanı bodur yapıdadır ve ilkbaharda geç çiçeklenir. Diğer limon çeşitlerine göre soğuğa karşı toleransı yüksektir. Akdeniz ve Ege bölgelerinde oldukça sık yetiştirilen bir limon çeşididir.


Misket (lime) Bodur Limon Fidanı

Misket limonu ülkemizde nem oranı yüksek olan Doğu Karadeniz’de, az miktarda Kumluca ve Finike civarında üretimi yapılmaktadır. Misket limon fidanı kış soğuklarına karşı en dayanıklı çeşittir. Misket limon fidanı bodur yapıda bir ağaç olduğu için iklim yapısı uygun olmayan bölgelerde ev, balkon, bahçe gibi yerlerde uygun saksı boyutu seçilerek yetiştirilebilen bir türdür. 

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82