Alyanak Kayısı Fidanı (Tüplü)

Alyanak Kayısı Fidanı albenisi çok yüksek, meyve taneleri iri ve gösterişli, sofralık bir kayısı çeşididir. Ağaç gelişimi hızlıdır.
75.00 TL
Benzer Ürünler

Alyanak Kayısı Fidanı Hakkında

Kayısı yetiştiriciliği Anadolu’nun farklı bölgelerinde çok uzun yıllardır devam etmektedir. Özellikle Malatya bu alanda isim yapmış olsa da Mersin’in Mut ilçesi yıllardır tek başına ülkemizin taze kayısı ihtiyacını karşıladığı gibi ihracatta da önemli pay sahibidir. Pazar değerinin yüksek olması nedeniyle her bölgemizde ticari olarak kayısı yetiştiriciliği yapıldığı gibi bahçelerinde tadımlık olarak kayısı yetiştirenlerin sayısı da her geçen gün artmaktadır.

Firmamız en çok tercih edilen kayısı türlerinden birisi olan Alyanak Kayısı fidanı satışıyla albenisi yüksek, nakliyeye dayanıklı, raf ömrü uzun kayısı türü arayanların yardımcısı olmaktadır. Her zaman kaliteli ve sağlıklı fidan satışıyla geleceğe yatırım yapmak, kısa vadede yatırımının karşılığını almak isteyenlerin çözüm ortağı olmaktadır.

Alyanak Kayısı Fidanı Özellikleri

  • Alyanak Kayısı fidanı albenisi yüksek meyveler verir. Adından da anlaşılacağı üzere meyveleri olgunlaştıkça al renge bürünür ve hasat zamanı geldiğinde bahçeler adeta allı yeşilli bir hal alır. Meyve taneleri gösterişlidir ve sofralık olarak tercih edilen bir kayısı cinsidir.
  • Alyanak kayısı uzun yola gelebilir. Raf ömrü de uzundur. Bu yüzden ihracatta da kullanılan kayısı cinslerinden birisidir. Fidanının gelişimi oldukça hızlı olup tozlayıcı olarak kullanılanlar aynı dönemde hasat edilen Tokalıoğlu ile Iğdır Şalağıdır.
  • Ülkemiz dünya kayısı üretiminde yüzde 20’lik pay sahibidir. Kuru kayısı üretiminde ise bu oran yüzde 70’lere çıkmaktadır. Taze kayısı ihracatının arttırılması adına çeşitli faaliyetler yürütülmekte, sofralık çeşitlerinin standartlara uygun üretilmesine de önem verilmektedir. Ülkemizin iklim özellikleri kullanılarak Akdeniz ve Ege aşta olmak üzere Alyanak Kayısıgibi sofralık erkenci kayısı üretiminin arttırılmasında da yarar bulunmaktadır.
  • Alyanak kayısı fidanı kuvvetli ve evre şartlarına dayanıklı bir gelişim gösterir. Yayvan ve çok verimlidir. Orta irilikte meyvesi vardır ve meyvelerinin et dokusu turuncu renkli olup orta sertliktedir. Çekirdeklerinin içi acıdır. Meyve kabuğunun rengi sarı turuncu olup özellikle güneş gören yerler kırmızı renktedir.
  • Alyanak Kayısı fidanı meyvesi oval şeklindedir. Kaliteli, tatlı-mayhoş bir tadı vardır. Ticari değerinin yüksek olması nedeniyle üreticiler tarafından yoğun olarak talep görmektedir.
  • Alyanak Kayısı fidanı çok hızlı meyve vermeye başlar. Dikimden itibaren 2-3. Yılda meyveye duran ağaçlar saksıda yetiştiriciliğe de uygundur. Hasat tarihleri bölgelere göre değişmekle birlikte haziran ayının ilk haftasından itibaren hasat edilebilir.

Alyanak Kayısı Fidanı Dikimi

Alyanak Kayısı fidanı bütün bölgelerde dikimi gerçekleştirilebilen bir türdür. Tüplü olmaları hasebiyle dikim yapmak için herhangi bir mevsim kısıtlaması söz konusu değildir. Yılın her döneminde tüplü Alyanak Kayısı fidanı dikimi yapılabilir.

Alyanak Kayısı fidanı dikilirken fidanlar arası 5 metre, sıra arası 4 metre olacak biçimde dikim gerçekleştirilebilir. Yarı bodur bir fidan cinsi olduğu için az alandan yüksek verim alınabilir. Bu da küçük arazilerden dahi yüksek gelir elde edebilmenize imkân verir.

Dikim için öncelikle arazinin sürülmesi gerekir. Daha sonra 45’e 45, 40 cm derinliğinde çukurlar açılmalıdır. Kırık olan kökler ve dallar varsa bunları daha dikmeden budamanız gerekir. Fidanınızı dik şekilde çukura yerleştirin ve aşı yeri toprağın üstünde kalacak şekilde toprağı çukura yeniden doldurun. Aşı yönü güneye bakarsa daha sağlıklı olacaktır. Dikim esnasında leonardit kökenli gübre ya da toz solucan gübre kullanılabilir. Dikim sırasında hayvansal gübre ya da fenni gübre kullanmaktan kaçınılmalıdır. Dikimden hemen sonra fidan başına 20 litre can suyu vererek işlemleri tamamlayabilirsiniz. Daha sonra fidanlarınızı 20-30 günde bir kez sulamanız yeterli olsa da yaz aylarında 15 günde bir sulamanız gerekebilir. Gereğinden fazla sulamak ise köklerde çürümelere yol açabilir.

Alyanak Kayısı Fidanı Bakımı

  • Alyanak Kayısı fidanı bakımı doğru yapılırsa hem kalitesi hem de verimliliği yüksek olur. Bu açıdan bakımını sulama, gübreleme, terbiye sistemleri ve budama olarak sıralayabilir. Alyanak Kayısı fidanı suyu sevse de çok fazla sulamak köklerinin çürümesine, yapraklarının sararmasına neden olabilir. Toprağının nemi kurudukça sulanmalıdır ve bunun için yazları 15 günde bir, diğer mevsimlerde 20-30 günde bir sulamak yeterlidir.
  • Alyanak Kayısı fidanının gübrelenmesi diğer pek çok fidan gibi dikimde başlamaz. Hatta dikim sırasında hayvansal gübre ve fenni gübre verilmemelidir. Kışları azot ağırlıklı gübreler tercih edilmeli, çiçek dönemindeyse potasyum, fosfor ağırlıklı gübreleme yapılmalıdır. Çiçeklenme başlamadan önce iyi yanmış hayvan gübresiyle de takviye edilebilir.
  • Alyanak Kayısı fidanı yayvan taç oluşturur. Bu nedenle daha çok goble terbiye tercih edilir. Aşırı güneşlenmenin olduğu bölgelerde ise doruk dallı terbiye uygulanabilir. Kayısı ağacı verime durduktan sonra çok fazla budanmamalıdır. Aksi taktirde ağaç kuruyabilir. İlk yıllarda haziran ayının ilk haftasında yaz budaması ile ağaca terbiye verilebilir. Meyve oluşumu 2-3 yaş dallarda olur. Bu yüzden bu yaşlardaki dalların korunması meyve verimi için faydalıdır.

Alyanak Kayısı Fidanı Fiyatları ve Satışı

Alyanak Kayısı fidanı eski cins kayısılarını yenilemek ya da yeni kayısı bahçesi oluşturmak isteyenlerin son yıllardaki gözdesidir. Karının fazla olması ve albenisinin yüksek olması bunda etkilidir. Alyanak Kayısı fidanı (tüplü)fiyatları da adet bazlı belirlenmektedir.

Agrolidya Tarım olarak yarım asırlık tecrübemizi ülkemizin dört bir tarafındaki fidan severlerle buluşturuyoruz. Dijital ortamdan güvenli ödeme yöntemlerini kullanarak sipariş verebilmenizi sağlıyoruz. Satışını yaptığımız fidanlarımız sertifikalıdır. Böylece kaliteleri tescillenmiş, verimlilikleri yüksektir. Tüplü vaziyette her an dikime hazırdır. İlgili kurumlarca denetlenen fidanlarımız aynı zamanda uygun fiyat politikasıyla satışa açılmakta, alışverişinizi tamamladığınız anda işlemleriniz başlatılmaktadır. Özenle ambalajlandıktan sonra kargo ile kapınıza teslim edilmekte, güvenle yetiştireceğiniz meyve fidanlarına sahip olmanız sağlanmaktadır.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82