Scarlet Spur Elma Fidanı

Bu sayfada Scarlet Spur Elma Fidanı Fidanı Fiyatını öğrenebilir ve ürün hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilir, online sipariş verebilirsiniz.
34.90 TL
Kargo
Kargo 1000
Benzer Ürünler

Scarlet Spur Elma Fidanı Özellikleri Nelerdir?

Meyve iriliği ortadır ve koni şeklini andırır. Koyu kırmızı-bordomsu bir kabuk rengine sahiptir. Ağacı yarı dik ve zayıf olarak gelişir. ABD orijinli bir çeşittir.  Gelişmeleri nispeten zayıf olduğu için tam bodur anaçlarda önerilmez. Oldukça verimli bir çeşittir. Bu çeşit genelde yarı bodur anaçlar (mm106 ve mm111 anaçları gibi) üzerinde tercih ediliyor. Üreticiler tarafından tercih edilme nedenlerinden en önemlisi de çok erken renknlenmesidir. Meyvedeki asit oranı neredeyse yok diyebiliriz, bu nedenle tatlı bir lezzete sahiptir. Meyve eti kırık beyaz renktedir, sulu ve gevrek yapıya sahiptir. Orta-geççi bir çeşittir. Şubat ayına kadar basit soğutma odalarında rahatlıkla muhafaza edilebilir.


Scarlet Spur Elma Fidanı Hangi İklimlerde Yetiştirilir?

Soğuk-ılıman iklime sahip bölgelerde yetiştiriciliği yapılabilir. Elma, kış dinlenmesine en fazla ihtiyaç duyan meyve ağaçlarındandır.  Çeşitten çeşide değişse de genel olarak soğuklanma ihtiyacına (0 derecenin altında en az 1081 saat, 7,2 derecenin altında ise minimum 2322 saat soğuklanma ihtiyacı vardır) gereksinim duyarlar. Eğer bu ihtiyaçlarını karşılayamazlarsa çiçeklerde birçok anormallikler (geç açması, düzensiz açması, ölmesi) görülür.  Geç açan çiçekler de döllenmenin yetersiz olması sebebiyle dökülmeye başlar. Bununla birlikte 40 derece gibi yüksek mertebedeki yaz sıcaklıklarından da hoşlanmaz.  Öyle ki daha yüksek sıcaklıklarda büyüme dahi durur.


Scarlet Spur Elma Fidanı Dikim Aralığı Nedir?

Yarı bodur bir çeşit olduğu için dikim aralıkları sıra arası 2,5-3 metre ve sıra üzeri mesafesi 4-5 metre olacak şekilde dikim yapılmalıdır. Yarı bodur meyve fidanlarının meyveye yatma süresinin klasik anaçlara göre daha erken olduğunu da belirtelim.


Scarlet Spur Elma Fidanı Tozlayıcı Olarak Hangi Çeşitler Kullanılabilir?

Granny Smith, Golden Delicious çeşitleri tozlayıcı olarak kullanılabilir. Tercihen Fuji ve Gala çeşitleri de değerlendirilebilir. Bu çeşitler bahçemizde %10-15 oranında bulunmalıdır ki ağaçlarımızdan yeterli oranda verim alabilelim.


Scarlet Spur Elma Ağacında Meyve Seyreltmesi Nasıl Yapılır?

Meyve seyreltmeleri elle ya da kimyasal yollarla yapılıyor.  Standart büyüklükte meyve eldesi için ve meyvelerin kalitesi için seyreltme yapmak çok önemlidir. Kimyasal yolla seyreltme yapılacaksa bunun uygulama zamanı, tam çiçeklenmeden ortalama 22-23 gün sonrasıdır.


Scarlet Spur Elma Ağacı Kaç Kg Meyve Verir?

Scarlet Spur elma ağacının verimi iklim, toprak gibi şartlara bağlı olarak değişse de bu çeşit, ağaç başına 20 ile 60 kg arasında meyve verimine sahiptir. Diğer elma çeşitleri ile kıyasladığımızda oldukça verimli bir çeşit olduğunu söyleyebiliriz. Scarlet Spur elma fidanı çeşidi için minimum 60 kg verim verme potansiyelinin olduğu da çeşitli kaynaklarda belirtilmiştir.


Scarlet Spur Elma Ağacı Ne Zaman Hasat Edilir?

Hasat zamanı bölge şartlarına göre değişse de yaklaşık Eylül ayının ortası ile Ekim ayının ilk haftası arasındadır. Hasat zamanı Golden Delicious’tan 5-15 gün öncedir.


Scarlet Spur Elma Fidanı Fiyatı Nedir?

Scarlet Spur çeşidi ile birlikte tüm elma ve diğer meyve fidanlarımızın fiyatları için web sitemiz olan agrolidya.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Meyve çeşitleri hakkında bilgiler edinip bölgenize uygun meyve fidanlarınızı bizlerden temin edebilir, sorularınıza cevap bulmak adına bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82