Kordia Kiraz Fidanı

Bu kategoride Kordia Kiraz Fidanı Fiyatını öğrenebilir, Kordia Kiraz Fidanı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilir ve sipariş verebilirsiniz.
82.50 TL
Kargo
Kargo 1000
Benzer Ürünler

Kordia Kiraz Fidanı Özellikleri Nelerdir?

Orijini Çek Cumhuriyeti olan Kordia kiraz fidanının diğer bir adı da (ABD’de bilinen) ‘’Attika’’dır. Bing kiraz çeşidi, Amerika’nın en mühim ihracat kiraz çeşididir fakat Kordia kirazı,  gerek sertliği gerekse iriliği nedeniyle Bing’ten daha ileri seviyededir. Meyve kabuğu koyu kırmızı renkte olup meyvesi kalp şeklindedir. Uzun sapları vardır ve bu kirazlarda istenen özelliktir. Aynı zamanda kalın sapları vardır. Meyve tutumu harika bir çeşittir. Meyve eti oldukça serttir, pembemsi-kırmızı renktedir. Kordia kiraz fidanının meyveleri kalite açısından yüksektir. Depolama süresinin uzun olması ticari açıdan yetiştiricilik yapanlar için avantajlıdır. Kordia kiraz fidanını diğer kiraz fidanlarıyla kıyaslayacak olursak, hasat sonrası mekanik olarak görülecek olası yaralanmalara karşı en dayanıklı çeşittir diyebiliriz. Tat ve aroma olarak değerlendirmemiz gerekirse asit ve şeker dengesi iyidir. Özellikle Regina, Karina gibi çeşitler ile birlikte dikildiğinde oldukça verimli sonuç alabilecek bir kombin yapmış oluruz.


Kordia Kiraz Fidanı Ne Zaman Dikilir? Kordia Kiraz Fidanı Dikim Mesafesi Nedir?

Aşılı açık köklü fidanların dikimi iklime bağlı olarak değişse de (yaprak dökümüyle birlikte, Kasımın ilk haftası ile Nisan ayı arasında dikilebilir.) tüplü fidanlar yılın her dönemi dikilebilir. 
Bazı kaynaklarda Kordia kiraz fidanının -25 dereceye kadar dayanabildiği belirtiliyor.


Kiraz fidanları gibi Kordia kiraz fidanı da yarı dik şekilde büyüme gösterir. Farklı olan yanı, ileriki dönemlerde biraz daha yayvan (yuvarlaklaşan) yapıya bürünmesidir. 3x3, 5x5 metre gibi farklı dikim aralıkları önerilebilir. Bu mesafeler kullanılan anaca, arazinin yapısına, iklime ve yapacağınız bakım uygulamalarına bağlı olarak farklılık arz edebilir.


Kordia Kiraz Fidanının Çiçeklenme Dönemi Ne Zamandır? Kordia Kiraz Fidanının Tozlayıcı Çeşitleri Hakkında Neler Diyebiliriz?

Nisan ayında çiçeklenir. Diğer kiraz fidanlarına oranla biraz daha erken dönemde çiçeklenebilir. Haziran ayının ortasından sonra hasat edilebilir. Hasat zamanı, 0900 Ziraat çeşidinden 5 gün sonraya tekabül eder. Regina, Karina, Stella, North Wonder gibi çeşitler, Kordia kiraz fidanının tozlayıcıları olarak tercih edilebilirken, bu fidanın kendisi, 0900 Ziraat ve Regina çeşitleri için de alternatif bir tozlayıcı çeşittir. Tozlayıcı çeşit olmadan da belli bir miktarda verim alabilirsiniz fakat hasatta elde edeceğiniz meyve miktarının artması için tozlayıcı çeşitlerin, belli bir oranda kiraz bahçenize mutlaka dikilmesi gerekir.


Kordia Kiraz Fidanı  Budaması, Gübrelenmesi ve Sulaması Hakkında Neler Diyebiliriz?

Ağacın yaşına, toprak analizine ve iklime bağlı olarak gübreleme ve sulama miktarlarımız değişiklik gösterecektir. Modifiye Lider adını verdiğimiz terbiye sisteminin uygulanması, kiraz ağaçlarında önerilen en iyi terbiye sistemidir.


Fiyatı Nedir?

Fiyat bilgisi ve diğer çeşitler için agrolidya.com web sitemizden bilgi alabilirsiniz.
 

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82