Sweet Heart Kiraz Fidanı

Bu kategoride Sweet Heart Kiraz Fidanı öğrenebilir, Sweet Heart Kiraz Fidanı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.
34.90 TL
Kargo
Kargo 1000
Benzer Ürünler

Sweet Heart çeşidi kiraz fidanının tarihi nasıldır?

Van ve New Star çeşitleri arasındaki melezleme çalışmaları neticesinde, Kanada’da British Columbia Summerland Araştırma Enstitüsünde ıslah çalışmaları sonucunda elde edilen bu çeşidin sahibi W.D. Lane’dir. Sweet Heart çeşidi kirazın, ticari açıdan tanındığı dönem 1993 yılına dayanır. 

 

 

Sweet Heart çeşidi kiraz fidanının özellikleri nelerdir?

Erken yaşlarda dahi verimi oldukça yüksek bir çeşittir ve yayılarak gelişen bir ağaç yapısına sahiptir.  Yayvan taç gelişimi gösterir. Bu demektir ki; kuvvetli bir budama istiyor. Meyveleri budamaya da bağlı olarak (kuvvetli budanırsa daha iyi olur) iri ve kalp şeklindedir. Meyvesi, canlı kırmızı renge sahip olduğu gibi oldukça da parlaktır. Et rengi ise kırmızıdır. Meyvesi hem serttir hem de suludur. Oldukça güzel aroması vardır ve tadı nedeniyle tercih edilme sebebidir. Tercih edilmesinin bir diğer nedeni ise çatlamasının az olmasıdır.  Bu çeşit erken meyveye yatma özelliğine de sahiptir.

 

 

Sweet Heart çeşidi kiraz fidanının verimi nasıldır?

Her sene aynı oranda meyve verdiği gibi verimi de oldukça yüksektir. Bu nedenle bu kirazın aşılanacağı anaçların kuvvetli gelişen klon anaçlar olmasına dikkat etmemiz gerekir.
Sweet Heart çeşidi kirazın döllenme durumu nasıldır? Tozlayıcı çeşide gerek var mıdır?  hasat zamanı hakkında neler diyebiliriz?

 

Kendine verimli bir çeşit olduğu için bahçe tesisinde tozlayıcı çeşide gerek duyulmaz. Fakat diğer çeşitlere çok iyi tozlayıcı çeşit olabilecek alternatif bir kirazdır. Hasat zamanı, en bilindik kiraz çeşitlerinden olan 0900 Ziraat çeşidinden 15-20 gün kadar sonraya tekabül ediyor.

 

Sweet Heart çeşidi kiraz fidanının dikim mesafeleri nasıl olmalı?

Dikim mesafeleri arazinin yapısı, iklim, uygulanacak bakım işlemleri, fidanların çeşidi ve fidan anaçlarına göre de değişiklik gösterecektir. Klon anaçlarında 6x4 , 5x3 ve 5x5 metre gibi aralıklarla rahatlıkla dikimi yapılabilir. Sweet Heart çeşidi kiraz fidanı için konuşacak olursak geniş taç yapabilme eğiliminde olduğu için tercihen dikim mesafesini biraz daha arttırabiliriz.  Dikim şekli, budama gibi diğer bakım işlemleri de birçok faktöre bağlı olarak değişse de çoğunlukla diğer çeşitler ile benzerlik gösterir. Bu çeşitte bahsettiğimiz gibi budama konusunda ekstra hassas davranmak gerekebilir.

 

 

Sweet Heart çeşidi kirazın fiyatı ne kadardır?

Tüm kiraz ve diğer meyve çeşitlerimizin fiyat ve ürün bilgisi hakkında bilgi edinmek istiyorsanız web sitemizi ziyaret edebilir, bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82