Ziraat 0900 Kiraz Fidanı

Bu kategoride Ziraat 0900 Kiraz Fidanı Fiyatını öğrenebilir, Ziraat 0900 Kiraz Fidanı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.
85.00 TL
Kargo
Kargo 1000
Benzer Ürünler

Ziraat 900 Kiraz Çeşidi Özellikleri Nelerdir?

Ziraat 900 kiraz çeşidinin Napolyon,  Salihli, Dalbastı gibi isimleri de vardır. Türk kirazı olarak bilinir. Orijini Anadolu’dur.  Ülkemizde yoğun olarak ihraç edilip yetiştirilen kiraz çeşitlerinden en önemlisi Ziraat 0900 çeşididir.  Gerek kalitesi gerekse aşağıda bahsedeceğimiz  meyvenin diğer özellikleri bakımından dış pazardan oldukça yüksek oranda talep geliyor.
Oldukça kuvvetli ve yarı dik şekilde ağaç gelişimi vardır. Uzun saplı bir çeşittir. Meyve iriliği ve renginin güzelliği ile meşhurdur. Ziraat 900 çeşidi kirazın et rengi açık kırmızı iken kabuk rengi tam kırmızıdır. Olgunlaşma zamanı bordo rengine bürünür. Meyve şekli kalbi andırır.  Sert, gevrek ve sulu meyvesi vardır. Taşımacılık ve çatlama konusunda dayanıklıdır. Bu nedenle ihracatta en çok tercih edilen (öyle ki kiraz ihracatımızın %90 kadarını, bu çeşit oluşturur.) kiraz çeşidindendir. Aroması harika olduğu için hem tüketicilerin hem de üreticilerin tercih ettiği çeşitlerdendir.
Kiraz çeşitlerinin çoğu yabancı döllenmeye ihtiyaç duyar. Ziraat 900 çeşidi de bunlardan birisidir. Tozlayıcı çeşit olarak Starks Gold çeşidi önerilebilir. Bunun dışında Lamberd, Metron Late gibi çeşitler de dölleyici olarak bahçede yerini alabilir. Dölleyici çeşitlerin bahçede bulunma oranı %12-15 kadardır. Hatta mümkün mertebe, çiçeklenme döneminde bahçelerde arı kovanı bulundurulması (10 dekarda 3-4 adet) öneriliyor. Çünkü arılar bu dönemde tozlanmayı sağlayan en önemli unsurlardan olacaktır. Meyve tutumunun iyi olmasını isteriz fakat şunu da belirtmeliyiz ki aşırı meyve tutumu, meyvelerin küçük olmasına, fazla gelişememesine ve silkme uygulaması yapmamıza neden olacaktır. Bu da ekstra külfet oluşturacaktır. 

 

 

Budaması Hakkında Neler Diyebiliriz?

Öncelikle kirazın dik gelişme gösterdiğini biliyoruz. Bunun için ana dallarımızı yanlara doğru açmak gerekiyor. İlk birkaç yıl içinde bu şeklin verilmesi gerekir. Terbiye sistemlerinden ‘’Modifiye Lider’’ yöntemi, kiraz için uygundur.  Meyvenin ve ağacın gelişimi adına budama çok mühimdir. 

 

 

Dekarda Ne Kadar Ziraat 0900 Kiraz Çeşidi Olmalıdır? Ziraat 0900 Kiraz Çeşidi Dikim Mesafesi Ne Kadardır?

Bu miktar bazı faktörlere göre değişiklik gösterilse de dekarda 50 adet ağaç bulundurulması önerilir. Dikim sıklığı olarak 4x4 ya da 5x5 metre uygun sonucu verebilir. Klon anaca aşılanmış fidanlarda 6x4 ya da 5x3 metre gibi dikim mesafeleri de öneriliyor.  Dikim sıklığı da arazinin bulunduğu yerin iklim ve toprak koşullarına, bitkiye yapılacak bakımlara göre farklılık arz eder. 

 

 

Hangi Yörelerde Dikilebilir? Çiçeklenme ve Hasat  Zamanı Nedir?

Nisan ayının başı gibi çiçeklenmeye başlayan Ziraat 0900 kiraz çeşidi, Çanakkale, İzmir, Bursa, Manisa, Denizli, Afyonkarahisar, Konya ve Eskişehir gibi birçok şehirde yetiştiriciliği yapılabilir. Hasat zamanı ise yine yöreden yöreye değişmekle birlikte yaklaşık olarak Haziran ayının ortasına tekabül eder.

 

 

Ziraat 0900 Çeşidi Fiyatı Nedir?

Ziraat 0900 çeşidi kiraz fidanını bahçenizde yetiştirmek istiyorsanız agrolidya.com adlı web sitemizden gönül rahatlığı ile temin edebilir, kaliteli meyveler yetiştirebilirsiniz. Diğer meyve fidanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak ve fiyatları öğrenmek için de web sitemizi ziyaret edebilir, bizlere ulaşabilirsiniz. 

 

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82