250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube

Sakız Ağacı Fidanı

Sakız Ağacı genellikle kıyı bölgelerinde yetişir ve tuza dayanıklıdır. Damla Sakızı Ağacı Fidanı 5 yaşına geldiğinde sakız salgılamaya başlar. Damla Sakızı Fidanı 15 yaşından itibaren bitki başına 1-2 kilo sakız vermektedir. 1 kg sakızın fiyatı kalitesine göre 60 - 100 Dolar gibi oldukça kıymetli bir getirisi vardır. Damla Sakızı Ağacı yavaş gelişir ve bir asırdan fazla yaşamaktadır. Damla Sakızı Ağacı yangın gibi kötü koşullarda bile kısa sürede kendini hızlıca toplayarak; yeniler.
%17
İndirim
179.50 TL
Benzer Ürünler

Sakız Ağacı; Sakız Adası ve Çeşme yöresinde doğal olarak yaşayan ve sakız şeklinde ürettiği reçinesinden yararlanılan bir bitki türüdür. Sakız bitkisi çalı şeklindedir. Yetiştiğinde 4-5 metre boylarında sürekli yeşil kalmaktadır. Sakız fidanı bitkisi dişi ve erkek çiçekler ayrı ayrı bitkiler üzerindedir. Erkek sakız bitkileirnin sakız randımanı dişilerinden daha fazladır. Tek veya 3-4 gövde üzerinde terbiye edilir. Hoş kokusu ve dekoratif görünümü sayesinde peyzaj ve bahçe düzenlemelerinde sıkça tercih edilmektedir. 

Sakız Ağacının herdem yeşil kalması ve toprağı örtmesi nedeni ile toprak erozyonunu karşı etkilidir. Sakız Ağacının kökleri 20-25 metre derinliğe kadar inebilir. Bu nedenle kuraklığa dayanıklılığı incir ve zeytine göre daha fazladır.

Sakız Ağacı genellikle kıyı bölgelerinde yetişir ve tuza dayanıklıdır. Damla Sakızı Ağacı Fidanı 5 yaşına geldiğinde sakız salgılamaya başlar. Damla Sakızı Fidanı 15 yaşından itibaren bitki başına 1-2 kilo sakız vermektedir. 1 kg sakızın fiyatı kalitesine göre 60 - 100 Dolar gibi oldukça kıymetli bir getirisi vardır. Damla Sakızı Ağacı yavaş gelişir ve bir asırdan fazla yaşamaktadır. Damla Sakızı Ağacı yangın gibi kötü koşullarda bile kısa sürede kendini hızlıca toplayarak; yeniler.

Sakız Ağacı Fidanı Nasıl Üretebilir?
Sakız ağacı fidanı çelikle, aşı ile ve tohumla üretilir. Firmamız Agrolidya tarafından en faydalı yöntem olan aşılama yöntemi uygulanmaktadır. Tohumdan yetiştirilen fidanlar sakız randımanı düşük dişi bitkilerin meydana gelmesine neden olabilir. Çelikle üretim ise yeşil ve odunsu çelik şeklinde gerçekleştirilir. Dişi sakız üzerine veya çitlenbik üzerine aşılanabilir. Aşılama işlemi göz ve kalem aşı şeklinde yapılamktadır. 

Damla Sakızı Ağacının Bakımı Nasıldır?
4-5 metre üzeri mesafeyle dikim yapılması tavsiye edilmektedir. Tek sıralı sınır dikiminde ise 3-4 metre mesafe yeterlidir.
Sakız Ağacı bakımıbda budama oldukça önemlidir. Bilinçsiz ve zamansız budamalar elde edilen sakız miktarını azaltmaktadır. Her sene düzenli olarak Haziran ayının ortalarından itibaren hafif budamalar yapılarak, gövdesi açılmalı ve güneş ışınlarının içine girmesi sağlanmalıdır. Damla Sakızı Fidanı dikiminde hayvan gübresi yanında ticari gübreler de kullanılabilir. 

Damla Sakızı Ağacı Ne Zaman, Nasıl Çizilir?
İzmir Çeşme yöresinde Damla Sakızı Ağaçlarının gövdeleri Haziran ayının ortasında çizilmeye başlanır. Genç ve ince kabuklu gövdeleri ucu inceltilmiş tornavida ile çizilir çiziklenmektedir. Çizim fazla derin olmamalıdır odun kısmına geçmeden kabukta yapılmalıdır. Çizim işlemi 10-15 cm aralıklarla ve 4-5 cm uzunluk şeklinde yapılmalıdır. Yaşlı ve kalın kabuklu ağaçların gövdenin çizilmesi işlemi; normal tornavida ile kabuğu hafifçe kaldırılarak yapılmaktadır. Bu işlem Ekim ayına kadar 1-2 ay süre ile iki kez tekrarlanır. Çizimlerin ikincisi çapraz yapılır.

Bilinçsiz ve aşırı çizimler bitkinin erken yaşlanmasına sebep olmaktadır. Damla Sakızı Ağacının gövdesi uygun bir şekilde çizildiğinde reçine kıvamında bir sıvı akmaktadır. Bu sıvı pıhtılaştık.a sakız elde edilmektedir. İlk başlarda yeşil renkte olan sakız reçinesi daha sonra sarı renk almaktadır.

Çizim öncesi Damla Sakızı Ağacının dibi düzeltilerek temizlenir.Zemin kireçli beyaz toprakla örtülür. Beyaz zemine dökülen sakız damlaları elle veya süpürge ile toplanır. Çiziklerdeki donmuş reçineler ise özel spatula ile hasat edilir. 

Toplanan Sakızlar Nasıl Temizlenir?
Çizim işlemin ardından hasat edilen sakız damlaları; taş, toprak, toz gibi yabancı maddelerden temizlenmelidir. Temizlenen sakızlar daha sonra içerisine sabun tozu konmuş olan soğuk suda güzelce çalkalanır. Temiz suda durulanarak, kuru bez üzerine serilerek kuruyan sakızların üzerine yapışmış olan yabancı maddeler sivri bir kesici yardımı ile temizlenir. Temizleme sonrası iriliğine ve boylarına göre sakız damlaları ayrılır.

Üretilen 100 gram sakızın genellikle 11 gramı Pitta, 27 gramı Iri Gözyaşı, 62 gramı da Ufak Gözyaşı olmaktadır. Elde edilen sakız, kalitesinin korunması için eksi 20 C'da muhafaza edilmelidir.

Sakız Nerelerde Kullanılmaktadır?
Sakız, fidanı asırladır sakız reçinesi ve sakız yağı şeklinde, ilaç, kozmetik, boya, gıda ve içki sanayinde kullanılmaktadır. 

Tüplü Fidan Nedir?
Tüplü fidanlar, kökleri toprak içinde ve poşetli şekilde korunan fidanlardır. Yılın her dönemi, 12 ay boyunca toprağıyla birlikte dikilme olanağı olan fidan çeşitleridir. Tüplü fidanlarımızın boyları poşetli oldukları için açık köklüye göre daha kısadır, toprağa dikildikten sonraki dönemde hızlı bir şekilde aynı boya gelirler.

Fidanlarımız kargo aşamasında ısı farkından dolayı solgun görünebilir, dikiminden sonra canlı ve parlak görünümüne kavuşacaktır. Bir süre sonra toparlanır ve dikildiği bölgeye uyum sağlar. Bu durum tamamen geçici ve olağandır.

Açık Köklü Fidan Nedir?
Kış dönemi dediğimiz, Ekim başından Mart sonuna kadar olan 6 aylık zaman diliminde dikilebilen fidanlardır. Açık köklü fidanlar, biraz daha uzun olur. Ancak bu durum tamamen geçicidir. Açık köklü fidanların nakliyesi biraz daha ekonomiktir ve toplu alımlar için kolaylık sağlar.

Açık Köklü Fidanlar Kargo Aşamasında Kurur Mu?
Açık köklü fidanlar kargo aşamasında zarar görmemesi ve köklerin suyunu çekmemesi için iyice sarılıp bantlanarak kargolanır.Kış dönemi uyku durumundaki bitkinin köklerine, nemli ve rutubetli ortam sağlandığı taktirde günlerce hayatta kalabilir. Açık köklü fidanlarımız kargo öncesinde gerekli kök budamaları yapılarak en sağlıklı şekilde size ulaşmaktadır.

Fidanlarımı Diktim, Ne Zaman Meyve Alabilirim?
Ceviz Fidanlarımız, dikildiği yıl itibari ile üzerinde 1-2 adet meyve görülebilir ama bu meyveler bitki gelişimini olumsuz etkileyeceği için ilk 3 yıl koparılması tavsiye edilir. Meyve Fidanları ve Narenciye Fidanları 3-4 yaş aralığında meyve vermektedir. Meyve alabilme durumu her fidana ve bulunduğu konumunun iklim şartlarına, toprak yapısına ve bitki besleme koşullarına göre farklılık göstermektedir. 

Açık Köklü İle Tüplü Fidan Arasındaki Boy Farkının Sebebi Nedir?
Açık köklü fidanlar tüplü fidanlardan daha uzun, daha hızlı mı büyüyor gibi sorular aklınıza gelebilir. Açık köklü fidan ve tüplü fidan bir sonraki sene ortalama olarak aynı boya gelecektir. Bu nedenle açık kök ile tüplü fidan yetişme kriterleri aynıdır.

Açık köklü fidan dikimden sonra tepe budaması yapılıp boyu %40'a kadar kısaltılmaktadır. Fidan boylarından dolayı açık köklü veya tüplü seçimi yapmak çok doğru değildir.Fidanın boyundan çok kök kalitesi en önemli kriter olmalıdır.

Tozlayıcı Nedir?
Fidan açıklamalarında tozlayıcı ifadesi varsa, hasat açısından oldukça önemli bir husustur. Bazı fidanlar çiçeklenirken hem erkek hem de dişi olarak çiçek açabilir. Tozlayıcıya gerek duymaz. Bu fidanlar kendine verimlidir. Kendi başına dikilince bolca meyve verebilecektir. Eğer bir fidanda Tozlayıcı bilgisi verilmişse, bu fidan sadece dişi çiçek açmakta ve kısır demektir. Bu sebeple tozlayıcı olarak verilen türün alınması önerilmektedir. Fidanlardan her iki şekilde de meyve alırsınız ancak, önerilen tozlayıcı ile dikilirse meyve oranı artar.

Fidanlarımız Neden Sertifikalıdır?
Sertifikalı meyve fidanları Tarım Bakanlığı tarafından verilen belge ile satılmakta ve üretilmetedir. Sertifikalı fidan Tohum Tescil Sertifikasyon Genel Müdürlüğünce kayıtlı, gerekli kontrolleri yapılmış fidandır. Gerekli tüm şartların sağlanmış olan fidanlara ilgili kuruluş tarafından sertifika hakkı verilmektedir. Fidan üretilen arazilerin toprak kontrolü ve analizleri yapılarak, İl Tarım Müdürlüğünce incelenmektedir. Kaliteli, verimli, hastalıksız ve devlet tarafından denetlenmiş fidan dikmek için Sertifikalı fidan temin etmeniz oldukça önemlidir.

Fidanlarımız Neden Aşılıdır?
Aşılama, iki bitkinin kaynaştırılarak büyütme tekniğidir. Bitkinin üst kısmına gelen yerine kalem, kökünü meydana getiren kısmına ise anaç adı verilir. Doğru fidan üretimi ve virüs testi için aşılama önemli bir uygulamadır. Farklı yollarla çoğaltılmaya çalışılan çeşitlerin önüne geçilmesi aşılama ile mümkündür. Bazı anaçların özelliklerinden yararlanmak için de aşılama çok faydalı bir uygulamadır.

Aşı yapılacak anaç da seçilen çeşit kadar önemlidir. Son yıllarda özellikle doku kültürü anaçlarla kurulan bahçelerin gelişi çok hızlı olmakta ve böylelikle yatırımın geri dönüşü çok daha hızlı olmaktadır.

Agrolidya ailesi olarak yarım asırlık tecrübemizle sertifikalı ve yüksek kaliteli meyve fidanlarımızı artık dijital platformlardan sizlere ulaştırıyoruz.

Agrolidya farkıyla yüzbinlerce fidanımız bereketli mahsulleriyle Türkiye’nin dört bir yanında toprakla buluşarak; çiftçilerimizi mutlu etmeye devam ediyor. Agrolidya.com ’dan alacağınız meyve fidanları bol mahsulleriyle, oldukça yüksek kazanç sağlamaktadır. www.agrolidya.com kurulduğu günden bu yana uygun fiyat politikası, güvenli ödeme yöntemi ve hızlı kargo seçeneği ile hizmet vermeyi sürdürüyor.

Fidan alışverişlerinizde gerekli sertifikalara sahip, ilgili kurumlarca denetlenen, güvenilir firmaları tercih etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde onca yıllık emeğiniz boşa gidebilir. Yıllarınızı vererek; özenle yetiştireceğiniz meyve fidanları için www.agrolidya.com ’dan güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Sertifikalı ceviz fidanı, sertifikalı badem fidanı, sertifikalı zeytin fidanı, antep fıstığı fidanı, meyve fidanı anaçları ve birçok fidan çeşidi www.agrolidya.com ’da en uygun fiyat seçenekleriyle sizleri bekliyor.

Agrolidya’dan Nasıl Sipariş Verebilirim?
www.agrolidya.com 'da dilerseniz web sitemizden güvenli şekilde kredi kartı ve havale yöntemiyle, dilerseniz iletişim numaralarımızdan bizi arayarak veya whatsApp sipariş hattımızdan bize ulaşarak sipariş verebilirsiniz.

Ne Kadar Kargo Ücreti Öderim?
www.agrolidya.com 'da 250 lira ve üzerindeki siparişlerinizde kargo bedavadır. 250 lira altında kalan siparişlerinizde alacak olduğunuz ürünlerin hacimlerine göre  kargo bedeli ödeme ekranındaki toplam sipariş tutarınıza eklenecektir.

Ürünleri Nasıl Gönderiyorsunuz?
Satın aldığınız ürünler özel korumalı ambalajlarımızla özenle paketlenip kargoya verilmektedir.

Satın Aldığım Ürünler Kargoda Zarar Görürse Ne Yapmam Gerekir?
Satın aldığınız ürün zarar görmüş olarak size gelirse veya yanlış ürün gelirse ilk olarak bizimle iletişime geçiniz.

Siparişimi İptal Etmek İstersem Paramı Geri Alabilir miyim?
Satın aldığınız üründen memnun kalmazsanız veya başka bir sebepten dolayı siparişinizi iptal etmek isterseniz bizi aramanız yeterlidir.

Agrolidya’ya Ne Kadar Güvenebilirim?
Agrolidya yarım asırlık tecrübesiyle sertifikalı fidan üretimi ve satışı yapmaktadır. Ülkemizde üreticilerle buluşturduğumuz milyonlarca verimli fidanımız en büyük referansımızdır. Web sitemizden yapacağınız tüm alışverişler 256 Bit SSL güvenlik sertifikasıyla koruma altındadır.

Güvenli Alışveriş

Güvenli Alışveriş

SSL Güvenlik Sertifikası ve KVKK Kapsamında verileriniz güvende.
Kolay iade

Kolay İade

Satın aldığınız ürünler 14 gün içerisinde iade edilebilir.
Destek

Müşteri Hizmetleri Desteği

Müşteri destek merkezimizle iletişim kurarak destek alabilirsiniz.
Zamanında Teslimat

Zamanında Teslimat

Ürünleriniz en geç 3 iş günü içerisinde paketlenip, kargoya teslim edilir.

Yeni Eklenen Ürünler

Blog Haberleri

Tüm Blog İçerikleri
Agrolidya Tarım A.Ş.

Agrolidya kurulduğu günden bu yana kaliteli fidan satışı ve uygun fiyat politikası ile üretimini yaptığı fidan çeşitlerinin ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında toprakla buluşmasını sağlamaktadır.

Yatırım yapmayı planladığınız bölgeye uygun doğru çeşit fidan seçimi ve profesyonel bahçe kurulumu ile alakalı kafanızdaki tüm soru işaretlerine ayrıntılı şekilde cevap vermekteyiz. Amacımız, uzun yıllardır meyve fidanı yetiştiriciliğinde kazandığımız bilgi ve birikimi siz kıymetli üreticilerimizle paylaşarak; tarım alanında doğru işler yapılmasına yardımcı olmak ve büyük bir emekle hayata geçirdiğiniz yatırımınızdan en kısa sürede geri dönüş almanızı sağlamaktır.

Agrolidya.com’dan yapacağınız fidan alışverişlerinizde siparişlerinizin kargoda zarar görmemesi için özenle paketleyip, en kısa sürede tarafınıza gönderiyoruz. Kargoda zarar gören her fidan firmamız tarafından garanti kapsamındadır.

Siz de badem fidanı, ceviz fidanı, zeytin fidanı, fıstık fidanı, avokado fidanı ve meyve fidanı anaçları başta başta olmak üzere yüzlerce fidanı uygun fiyat seçenekleriyle bulabileceğiniz web sitemizden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45