Fresh Red Şeftali Fidanı

Bu kategoride Fresh Red Şeftali Fidanı Fiyatını öğrenebilir, Fresh Red Şeftali Fidanı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.
34.90 TL
Kargo
Kargo 1000
Benzer Ürünler

Fresh Red Şeftali Fidanı Özellikleri Nelerdir?

Provedo şeftali çeşitleri ve sarı etli arasına giren Fresh Red, Provedo-Caval tarafından yapılan melezlemeler sonucunda 2003 yılında İspanya’da elde edilmiştir.  Ağacın özelliklerine baktığımızda yarı açık gelişim gösterdiğini, kuvvetli geliştiğini söyleyebiliriz.  Çiçeklenme tipi çan tipidir. Meyve çapları oldukça büyüktür ve çok verimlidir. Çiçeklenme oranı çok yüksektir. Az tüylü bir meyve kabuğu vardır.  Koyu bordo renklidir, oldukça parlaktır.  Meyve şekli bakımından da (yuvarlak, çıkıntısız) çekici duruyor. Tercih edilmesindeki diğer sebeplere bakacak olursak meyvelerin depolama koşullarına dayanımı oldukça uzundur ve bu nedenle ihracat gibi ticari yetiştiricilikte seviliyor.  En iyi şartlarda 45 güne kadar saklanabildiği belirtilmiştir. Fresh Red şeftali çeşidinin, normal bakım şartları altında yaprak kıvırcıklığına karşı yakalanma durumu oldukça azdır.

Fresh Red Şeftali Fidanı Çiçeklenmesi Nasıldır?

Şeftali, genel olarak erken çiçek açan bir türdür. Bu nedenle yetiştiricilikte, özellikle ilkbahar geç donlarının görülmediği ya da bu donlardan etkilenmeyecek yöreler tercih edilir. İlkbahar geç donları, şeftali yetiştirilme alanlarını kısıtlayan en önemli unsurlardan birisidir. Fresh Red şeftali fidanının çiçeklenmesi, diğer şeftali çeşitlerine kıyasla nispeten orta-geç döneme (J.H. Hale çeşidi gibi) tekabül ediyor.  Her sene düzenli olarak meyve veren (düzenli ve yüksek oranda) meyve çeşitleri arasındadır. 

Fresh Red Şeftali Meyvesinin Özellikleri Nelerdir?

Meyve tadından bahsetmek gerekirse oldukça keskin bir aroması vardır. Oldukça gevrek ve sulu meyveye sahiptir.  Şeftali fidanının meyvesindeki lezzet oranı, meyve içindeki şeker oranının asit oranına bölünmesiyle elde edilir ve bu sonuca göre lezzetli bir çeşittir. Fresh Red şeftali çeşidi, erken yaşlarda meyve vermeye başlar.  Rakamsal bilgi vermek gerekirse yapılan çalışmalar sonucunda bu çeşidin ortalama meyve ağırlığının 192,6 g olduğunu söyleyebiliriz. Erkenci şeftali-nektarin çeşitlerine kıyasla Fresh Red şeftali çeşidinin ortalama çapları çok çok yüksektir.

Fresh Red Şeftali Fidanı Hasadı Ne Zamandır?

Olgunlaşma ve hasat döneminden genel hatlarıyla bahsedelim. Adana gibi iklime sahip bölgelerde hasat zamanı 20-25 Mayıs olurken Çanakkale ilimizde 20 Hazirana, Tokat’ta ise 30 Hazirana kadar sarkabiliyor. Hasat tarihini Extreme 314 ile kıyaslayacak olursak, Fresh Red, bundan 1 hafta sonra hasat olgunluğuna erişiyor. Springcrest çeşidinden ise 4 gün sonra olgunlaşıyor.

Fresh Red Şeftali Fidanı Dikim Mesafesi Nedir?

Fresh Red şeftali fidanının dikimi, sıra arası ve sıra üzeri mesafelerine göre 5x5 metre  ya da 4x5 metre olacak şekilde yapılabilir. Bu mesafe toprak ve iklime, şeftali fidanına yaptığımız bakıma ve çeşitlere göre de değişiklik gösterecektir. 

Fresh Red Şeftali Fidanı Fiyatı Ne Kadardır?

Fresh Red gibi diğer Provedo çeşidi şeftali-nektarin fidanlarımız ve tüm fidan çeşitlerimiz için agrolidya.com bağlantımız ile bizlere ulaşabilir, aklınıza takılan tüm soruların cevabını yine web sitemizde bulabilir, bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82