Regina Kiraz Fidanı

Bu kategoride Regina Kiraz Fidanı Fiyatını öğrenebilir, Regina Kiraz Fidanı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilir ve sipariş verebilirsiniz.
34.90 TL
Kargo
Kargo 1000
Benzer Ürünler

Regina Kiraz Fidanı Özellikleri Nedir?

Yetiştiriciliği hızla yaygınlaşan Regina kiraz fidanı, Almanya’da ıslah edilen bir çeşittir. İklimin yağışlı geçmesi nedeniyle kirazlarda çatlama görülebiliyor. 0900 Ziraat çeşidi ile kıyasladığımızda çatlamaya karşı daha dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat lezzet açısından kıyasladığımızda onun kadar lezzetli olmasa da oldukça güzel aroması vardır. Regina kirazının bir diğer özelliği ise uzun süre dalında kalması ve sertliktir. Bu özellikler iyi bir kirazda aranan en önemli kriterlerden birisidir. İhracata uygun bir çeşittir. Regina kirazı, 0900 Ziraat çeşidinden %20 daha serttir. Diğer bir özelliği de meyvesinin iriliği ve uzun saplı oluşudur. Sapları nispeten kalındır. Meyve et rengi kırmızıdır. Çeşitli hatalar ile zedelenen meyvelerin içeriğinde olası kararmalar görülür. Et renginin kırmızı oluşu, pazarlama açısından avantajlıdır.

 


Budama ve terbiye yaparken ağacın içine güneş ışığının iyi bir şekilde gelmesini sağlayacak biçimde hareket etmeliyiz.

 

Regina Kiraz Fidanı Dikim Zamanı Nedir? Hangi Bölgelerde Yetiştirilebilir?

Özellikle ilkbahar geç donlarından etkilenmeyecek büyüme periyoduna sahip illerimizde yetiştiricliği yapılabilir. Hasat periyodunun da mümkün mertebe yağmursuz döneme tekebül etmesi meyve çatlaması açısından mühimdir. Kışların ılık geçtiği yörelerde sonbahar, sert geçtiği bölgelerde ise ilkbahar dikimi tercih edilir.

 

 

Regina Kiraz Fidanının Verimi Nasıldır? Hangi Tozlayıcı Çeşit Hangi Sıklıkla Dikilmelidir?

Regina kirazı oldukça verimlidir. Kiraz çeşitlerinin çoğunda kendine uyuşmazlık vardır. Yani kendi çiçek tozlarıyla döllenemiyor.  Tozlayıcılarının bilinçli bir şekilde seçilmesi gerekiyor.0900 Ziraat, Kordia ve Starks Gold adını verdiğimiz beyaz kiraz, Regina çeşidi kirazını tozlayabilir. Olgunlaşmanın eş zamanlı olması, esas çeşit ile aynı zamanda çiçeklenen tozlayıcı çeşit seçimi bu hususta önemlidir. En az iki çeşit tozlayıcı kullanımı gereklidir. Böylece verim konusunda memnun edici bir rakam elde edilmiş olur.  Tozlayıcı çeşitleirn bahçede bulunma oranı 1/8 oranında olmaldıır. Aynı zamanda meyve tutma oranını arttırmak için, çiçeklenme dönemimnde 2 dekar (2000 metrekare) aralıklar ile birer arı kovanı bulundurulması önerilir.

 


Regina çeşidinin verimi, 0900 Ziraat çeşidi ile hemen hemen aynıdır ancak meyve iriliği ve sertliği açıısndan ihracatta güzel sonuçlar vermektedir.  Budama şekli , ilaçlaması, ağaç yapısı, gübrelemesi vs. aynıdır. Sadece yağmurda çatlama oranının düşüklüğü, kalibre oranının (irilik) yüksekliği ve sertliğinin yüksek olması gibi avantajları vardır. Haziran ayı sonu- Temmuz ayı başı gibi hasadı gerçekleşir. Bing çeşidinden ortalama 20 gün sonra olgunlaşır.

 

Regina Kiraz Fidanının Sulama, Gübreleme ve Budama İşlemleri Hakkında Neler Diyebiliriz?

Budama şekli olarak çoğunlukla merkezi lider terbiye sistemi uygulanır. Kısaca bahsetmek gerekirse dikim sonrası fidanların tepeleri belirli mesafelerde kesilir. İlkbaharda gözler kabarmaya başlar. Fidanın ucundan iki tomurcuk bırakılır ve altındaki 4-6 adet olan tomurcuklar kopartılarak fidandan uzaklaştırılır. İlerleyen dönemde sürgünler uzadığında, topraktan yaklaşık 50 cm yukarıda olan ve farklı yönlere bakan dallar seçilir ve gövdeye dik olacak şekilde dallar genişletilmeye çalışılır. Uçta iki adet tomurcuk bırakmıştık, buradan da zayıf gelişeni bırakırız, diğerini çıkartırız. Bu şekilde ilk katı oluşturmuş oluruz ve ileriki senelerde de aynı şekilde devam ederiz, toplam 4-5 kat olacak şekilde bu işlemlere devam ederiz. Kışları sert geçen yörelerde budama zamanını biraz daha geciktirmeye dikkat etmeliyiz. Sulama yöntemi olarak damla sulamayı tercih etmeliyiz. Gübreleme ise toprak analizine uygun olacak şekilde, bilinçli kişilerce önerilen miktar ve çeşitlerde yapılmalıdır.

 

 

Regina Kiraz Fidanı Dikim Mesafesi Nasıldır?

Diğer yarı bodur kiraz fidanlarında olduğu gibi Regina çeşidi kiraz fidanının da dikim mesafeleri 3x5 metre olarak belirlenebilir.

 

 

Regina Kiraz Fidanı Fiyatı Nedir?

Tüm meyve fidanlarımızın fiyatları için agrolidya.com adlı websitemizi ziyaret edebilirsiniz.
 

 

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82