Maxima 14 Kiraz Anacı

Agroldiya.com tarafından satılan Maxima Kiraz Anacı; Maxma anacı, A2 kiraz Anacı, Maxma 14 Kiraz Anacı gibi isimlerle de bilinmektedir.
44.90 TL
Kargo
Kargo 1000
Benzer Ürünler

Maxima 14 Yarı Bodur Kiraz Anacı

Maxima 14 Yarı Bodur Kiraz Anacı; Oregon’da Lyle Brooks tarafından geliştirilmiş bir çeşittir. Prunus Mahaleb (mahlep) ve Merisier (Prunus Avium) melezlemesi sonucunda elde edilmiş bir anaçtır. Ülkemizde son dönemlerde sıklıkla tercih edilen Maxima 14 Yarı Bodur Kiraz Anacı İspanya ve Fransa’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde Maxima Kiraz Anacı; Maxma anacı, Maxma 14 Kiraz Anacı gibi isimlerle de bilinmektedir.

Maxima 14 Kiraz Anacı Özellikleri

Maxima 14 Kiraz Anacı üzerine aşılanan çeşit çok hızlı büyür ve erken meyveye yatar. Meyve iriliğini ve kalitesini olumlu etkiler. Anacın ağacı yarı bodur bir gelişim gösterir. Su tutma kapasitesi oldukça yüksek bir anaçtır. Maxima 14 Kiraz Anacı süzek ve verimli topraklarda çok iyi gelişim gösterir ve kireçli topraklarda iyi performans sergiler. Soğuklara karşı oldukça dayanıklı bir anaçtır. Ağır bünyeye sahipve drenajı iyi olmayan topraklarda önerilmemektedir. Melezlenmesinde kullanılan mahalep anacından %20-25 daha bodur yapıdadır. Çoğu kiraz çeşidi için uygun bir anaçtır. Maxima 14 Kiraz Anacı  Pseudomonas hastalığına karşı dayanıklıdır.

Maxima 14 Kiraz Anacı Dikimi

Maxima 14 Kiraz Anacı sonbaharın sonunda veya ilkbaharın başlarında dikilebilir ve yumuşak, nem içeriği yüksek topraklara dikilmelidir. -4 derece ile 35 derece sıcaklıklara kadar dayanıklılık göstermektedir üstünde veya altında bitki strese girebilir ve zarar görebilir. Maxima 14 Kiraz Anacı ilkbahardan itibaren çiçeklenmeye başlar. Standart tohum anaçlarına kıyasla %60 ile %70’i oranında bir gelişim gösterir. Hassas yapılı bir anaç olduğundan dolayı budaması ve bakımına özen gösterilmesi gereken bir çeşittir. Klasik anaç çeşitlerine göre Maxima 14 Kiraz Anacı üzerine aşılı olan çeşidi 3 yıl daha erken meyveye yatırır.

Maxima 14 Kiraz Anacın Diğer Anaçlardan Farkı

Maxima 14 Kiraz Anacı; Mazzard F 12/1’in %40-60’ıkadar ağaç oluşturmaktadır.

Maxima 14 Kiraz Anacı; SL64’ün %60-80’i kadar ağaç oluşturmaktadır.

Maxima 14 Kiraz Anacı; Verim olarak Mazzard F 12/1’den daha iyidir fakar Colt anacındanbiraz daha az olabilmektedir.

Maxima 14 Kiraz Anacı; SL64’ten 2 yıl daha erken meyve vermeye başlamaktadır.

 

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (542) 119 99 82