350 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube

Fernette Ceviz Fidanı (Açık Köklü)

Fernette Ceviz Fidanı Fernor'un tozlayacısı olan Fransız menşeili yabancı bir aşılı ceviz fidanı türüdür.
%14
İndirim
29.50 TL
En geç 26 Mayıs 2022 Perşembe günü kargoda
Kargo Kargo
Benzer Ürünler

Açık Köklü Fernette Ceviz Fidanı Özellikleri

Fransız orijinali olan Fernette ceviz çeşidi ülkemizde tüplü ve açık köklü olmak üzere iki şekilde dikilmektedir. Açık köklü Fernette ceviz fidanları 2 yaşında olup 150 cm ile 200 cm arasında boya sahiptir. Fernette ceviz yarı kuvvetli ve yayvan gelişim gösteren bir ağaçtır. Fernette açık köklü ceviz fidanı araziye dikildikten sonra 4 yaş itibari ile verime yatar. Fernette ceviz fidanı genel olarak fernor ceviz fidanının tozlayıcısı olarak kullanılır.


Fernette Ceviz Fidanı Dikimi

Fernette ceviz fidanı dikimi yapılacak araziye 4x8 m veya 5x7 m aralıklarla dikilme uygundur. Ceviz yetiştiriciliğinde asıl dikilen fidan miktarının 10 da 1’i kadar tozlayıcı ceviz çeşidi dikilmelidir. Yani bahçeye dikilecek olan 90 adet fernor ceviz fidanı için 10 adet fernette ceviz fidanı dikilmelidir. Yüksek verim ve meyve tutum oranını arttırmak adına tozlayıcı çeşit kullanmak oldukça önemlidir.


Fernette Ceviz Fidanı İklim İsteği

Fernette ceviz fidanı tozlayıcısı olduğu Fernor ceviz ağacı gibi soğuk iklimlere uyum sağlayabilen ve çok verimli bir ceviz çeşididir. Fernor ceviz çeşidiyle aynı zamanda, yani geç çiçek açtığı için ilkbahar geç donlarından etkilenmez. Kış dönemi olarak adlandırılan, 6 aylık bir zaman diliminde kış dinlenmesine girer. Bu dönemde yeni sürgün dalları kapandığı için genç sürgünler sonbahar erken donlarından etkilenmezler. Fernette ceviz çeşidi tozlayıcısı olduğu Fernor ceviz çeşidi ile birlikte 1800 rakıma kadar dikilebilmektedir.


Fernette Ceviz Fidanı Verimi

Fernette ceviz çeşidi meyve ağırlığı ortalama olarak 15 gr, iç meyve ağırlığı ortalama 7,5 gr’dır. İç randıman fernette ceviz çeşidinde ortalama %50 civarındadır. Genellikle tozlayıcı olarak kullanıldığı halde çeşidin meyvesinin kabuktan kolay ayrılması, asıl ceviz çeşidinin değerini arttırmaktadır.
 

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45