250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
İnstagram Facebook Youtube
Chandler Ceviz Budaması

Chandler Ceviz Budaması

Chandler Ceviz Fidanı Budama 

Chandler Ceviz Fidanı bakımında budama çok önemli bir husustur. Budama alanında uzman kişilere danışılarak yapılmalıdır. Yanlış yapılan budamalar fidanın ve ağacın gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Chandler Ceviz Fidanının belirli aralıklarla budanması gerekmektedir. Özellikle 3’üncü yıl ve 5’inci yıllarda budama yapılması çok önemlidir. Budama sayesinde ağacın daha düzgün gelişmesi sağlanır, ağaçların güneşten daha iyi faydalanması mümkün olur. Ayrıca bazı durumlarda budamanın ağaçlarda verimi arttırdığı da bilinmektedir. Budama için en uygun ay Şubat ayıdır. Agrolidya fidancılık olarak işimiz fidanları sattıktan sonra asla bitmez. Fidanlarınızın budama zamanı geldiğinde bizi arayarak ücretsiz olarak uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

Chandler Ceviz bakımıyla ilgili merak ettiğiniz tüm hususları sizler için derledik. Chandler Ceviz Fidanı günümüzde dünyanın en verimli ceviz fidanı türü olarak bilinmektedir. Amerikan Cevizi ya da halk arasında Çetnır Ceviz Fidanı olarak da bilinir. Chandler Ceviz Fidanı müşterilerimiz tarafından en çok tercih edilen ceviz fidanı çeşididir.Chandler Ceviz Fidanı yerli cevizlerden 15-20 gün sonra çiçek açar ve dolayısıyla don olayı ve soğuktan etkilenmez. 

Chandler Ceviz Fidanı geliştiğinde ağacın boyu 7 ila 8 metre olup yerli cevizlerden daha fazla meyve verir. Chandler Ceviz Fidanı gelişimine göre altıncı yıldan itibaren ortalama 20 kg ceviz vermeye başlar. Meyveleri üzüm salkımı gibi olup çok bereketlidir. Salkımında 8 ile 12 arasında ceviz olur. Kabuğu incedir ve içi parçalanmadan çıkar. Amerikan Chandler fidanı Türkiye iklimine en uygun türdür ve Türkiye'nin neredeyse tüm bölgelerine dikimi yapılabilir.

Chandler Ceviz Fidanı 5 metreye 7 metre aralıklarla dikilir. Dikime başlanmadan önce fidanların dikileceği yerlere işaret konulur. İşaret konulan yerlere kürek veya istenilen herhangi bir gereçle yaklaşık 60cm derinliğinde yine 50-60cm genişliğinde çukurlar açılır. Açılan çukurdan çıkan topraklar çukurun yanına özenlice yığılır.

Fidanı çukura yerleştirmeden önce, dikilecek fidanın kırılmış ve ezilmiş kılcal kökleri var ise bunların uçları kesilerek temizlenir. Fidan kökü çukura yerleştirilir ve üstünü çukurdan çıkarılan toprakla kapatılır. Burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta fidanın aşı kısmının toprağın üstünde kalmasıdır. Ayrıca fidanın mümkün olduğunca dik bir şekilde dikilmesi gerekmektedir, eğimli olmamalıdır. Bunlara dikkat ederek köklerin üstünü toprakla kapatıp toprağın üstünü ayakla ezin.

Fidan dikildikten sonra özellikle yoğun rüzgar alan bölgelerde fidanların yanına destek kazığı dikilmelidir. Kazık, etkin rüzgarların yönüne göre fidanın yanına çakılır ve fidana bağlanır. Bağlama esnasında fidana zarar vermemeye dikkat edilmelidir.

Fidanın dibine can suyu verilir. Birkaç litre su vermek yeterli olacaktır. Fidanın güneşten etkilenmemesi için fidanın gövdesine su bazlı beyaz renkli boya sürülmesi çok faydalı olacaktır. Tekrar belirtmekte fayda var ki boya su bazlı olmalıdır. Yağlı boyalar kesinlikle sürülmemelidir.

Chandler Ceviz Fidanı Dikim Budaması 

Fidan dikildikten sonra dikim budaması işlemi yapılması gerekmektedir. Bu budama işlemi fidanın yeni yerine yerleşirken fidan yerine alışana kadar güç kazanmasını sağlar.

Dikim budaması işlemi için fidanın topraktan yukarı 40-50 cm üstü ölçülür ve fidan bu noktadan çapraz bir şekilde kesilir.

Budanan noktanın üzerine su tut (boya satan mağazalardan bulabilirsiniz) veya macun sürülmesi faydalı olacaktır.

Chandler Ceviz Fidanı Bakımı

Fidanlarınızı diktikten sonra her yıl yapmanız gereken bazı bakımlar vardır. Ceviz fidanlarının bakımı diğer türlere göre çok daha kolaydır. Fakat buna rağmen, doğru bakım yapmanız bahçenizin sağlığı için önemlidir. Ağaçlarınızdan daha çok verim alabilmeniz ve hasadınızın artması için gerekli bakımların yapılması gerekmektedir.

Chandler Ceviz Fidanı Sulama

Ceviz ağaçları yalnızca sıcak yaz aylarda sizden su ister. Diğer aylarda bu ihtiyacını yağmur suyundan rahatlıkla karşılayabilir. Özellikle Mayıs ayında havaların ısınmasıyla beraber ağaçların sulanmasına başlanır. Haziran ayında sulama aynı şekilde devam eder. Temmuz ayında ülkemizde havaların daha da sıcak olması sebebiyle haftada 2 gün sulama yapılması doğru olacaktır. Ağustos ayında da aynı Temmuz ayındaki sıklıkla sulamaya devam edilir. Eylül ayının girmesiyle artık havalar serinlemeye başlamıştır ve ağaçların su ihtiyacı azalmıştır. Bu ay itibariyle sulama artık bitirilir ve yalnızca gerekli görüldükçe su verilir.

Chandler Ceviz Fidanı Budama 

Budama ağaçların belirli senelerde budanması gerekmektedir, özellikle 3’üncü yıl ve 5’inci yıllarda budama yapılması önemlidir. Budama sayesinde ağacın daha düzgün gelişmesi sağlanır, ağaçların güneşten daha iyi faydalanması mümkün olur. Ayrıca bazı durumlarda budamanın ağaçlarda verimi arttırdığı da bilinmektedir. Budama için en uygun ay Şubat ayıdır. Agrolidya fidancılık olarak işimiz fidanları sattıktan sonra asla bitmez. Fidanlarınızın budama zamanı geldiğinde bizi arayarak ücretsiz olarak danışabilirsiniz.

Chandler Ceviz Hangi Rakımda Yetişir?

Chandler 1200 metre ve altındaki rakımlarda yetiştirilir. Daha yüksek rakımlar için Fernor çeşidini öneriyoruz.

Chandler Ceviz Ömrü Ne Kadardır?

Ceviz ağaçlarının ömrü iyi bakıldıklarında 150 ile 400 yıl arasındadır. Bu süre Chandler ceviz ağacı için de geçerlidir.

Chandler Kaç Kilo Ceviz Verir, Kaç Yılda Ceviz Vermeye Başlar?

Chandler dünyanın en verimli ceviz fidanı olarak bilinmektedir. Dikildiği ilk yıllardan itibaren hemen verime başlayan Chandler ceviz ağaçlarından 10 yıla ulaştığında ağaç başına 40 ila 50 kilo arası ceviz toplamak mümkündür.

Chandler Ceviz Fidanı Kaç Metre Arayla Dikilir? 1 Dönüme Kaç Taner Ceviz Fidanı Dikilir?

Bizim tavsiyemiz 5 metreye 7 metre olarak dikilmesidir. Chandler türü bu şekilde sık dikime uygun bir türüdür ve bu yüzden üreticiler tarafından tercih edilmektedir. 1 dönüme 33 tane Chandler ceviz fidanı dikebilirsiniz.

Chandler Ceviz Fidanı Fiyatları Ne Kadar?

Chandler ceviz fidanı fiyatlarımız fidanın boyuna ve yaşına göre değişmektedir. Fiyatlarımızın geneli uygundur. Büyük boy fidanlar küyük boy fidanlara göre daha değerlidir. Bunun sebebi, büyük boy fidanların daha erken verime yatması ve soğuğa ve böceklere karşı daha dayanıklı olmasıdır. Fidan fiyatlarımızı öğrenmek için bizi telefonla arayabilir, www.agrolidya.com’dan güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Agrolidya ailesi olarak yarım asırlık tecrübemizle sertifikalı ve yüksek kaliteli meyve fidanlarımızı artık dijital platformlardan sizlere ulaştırıyoruz.

Agrolidya farkıyla yüzbinlerce fidanımız bereketli mahsulleriyle Türkiye’nin dört bir yanında toprakla buluşarak; çiftçilerimizi mutlu etmeye devam ediyor. Agrolidya.com ’dan alacağınız meyve fidanları bol mahsulleriyle, oldukça yüksek kazanç sağlamaktadır. www.agrolidya.com kurulduğu günden bu yana uygun fiyat politikası, güvenli ödeme yöntemi ve hızlı kargo seçeneği ile hizmet vermeyi sürdürüyor. Fidan alışverişlerinizde gerekli sertifikalara sahip, ilgili kurumlarca denetlenen, güvenilir firmaları tercih etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde onca yıllık emeğiniz boşa gidebilir.

Yıllarınızı vererek; özenle yetiştireceğiniz meyve fidanları için www.agrolidya.com ’dan güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Sertifikalı ceviz fidanı, sertifikalı badem fidanı, sertifikalı zeytin fidanı, meyve fidanı anaçları ve birçok fidan çeşidi www.agrolidya.com ’da en uygun fiyat seçenekleriyle sizleri bekliyor.

Agrolidya Tarım A.Ş.

Agrolidya kurulduğu günden bu yana kaliteli fidan satışı ve uygun fiyat politikası ile üretimini yaptığı fidan çeşitlerinin ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında toprakla buluşmasını sağlamaktadır.

Yatırım yapmayı planladığınız bölgeye uygun doğru çeşit fidan seçimi ve profesyonel bahçe kurulumu ile alakalı kafanızdaki tüm soru işaretlerine ayrıntılı şekilde cevap vermekteyiz. Amacımız, uzun yıllardır meyve fidanı yetiştiriciliğinde kazandığımız bilgi ve birikimi siz kıymetli üreticilerimizle paylaşarak; tarım alanında doğru işler yapılmasına yardımcı olmak ve büyük bir emekle hayata geçirdiğiniz yatırımınızdan en kısa sürede geri dönüş almanızı sağlamaktır.

Agrolidya.com’dan yapacağınız fidan alışverişlerinizde siparişlerinizin kargoda zarar görmemesi için özenle paketleyip, en kısa sürede tarafınıza gönderiyoruz. Kargoda zarar gören her fidan firmamız tarafından garanti kapsamındadır.

Siz de badem fidanı, ceviz fidanı, zeytin fidanı, fıstık fidanı, avokado fidanı ve meyve fidanı anaçları başta başta olmak üzere yüzlerce fidanı uygun fiyat seçenekleriyle bulabileceğiniz web sitemizden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45